Chcesz kupić ziemię na kredyt? Takie zasady musi spełnić rolnik w roku 2025
Rolnicy, którzy myślą o rozwoju, mogą korzystać ze specjalnych kredytów preferencyjnych. Linie kredytowe są różne - wśród nich jest jednak także opcja kredytu na zakup ziemi rolnej.
Kredyt na zakup ziemi rolnej. Jakie są limity w roku 2025?
3 lutego ARiMR udostępniła wszystkim współpracującym bankom informacje - w sprawie limitów tegorocznej akcji kredytowej oraz środków na dopłaty do kredytów w roku 2025.
Jak to wygląda w przypadku kredytu na zakup użytków rolnych?
Wspomniany kredyt dotyczy linii Z. Według aktualnych informacji z ARiMR, w roku 2025 ustalono:
- limit akcji kredytowej w wysokości 500 mln zł,
- środki w kwocie 5 mln zł na dopłaty do oprocentowania kredytów.
Przypomnijmy: sam kredyt może zostać udzielony na zakup użytków rolnych, których przeznaczenie określone w planie zagospodarowania przestrzennego gminy jest rolnicze, o ile inwestycja ma na celu poprawę struktury agrarnej.
Warto także pamiętać, że dopłaty do oprocentowania kredytu są stosowane jako pomoc de minimis w rolnictwie.
CZYTAJ TAKŻE: Ile kosztuje hektar ziemi w Polsce? Gdzie jest najdrożej? [AKTUALNE CENY]
Na jak długo można wziąć kredyt na zakup użytków rolnych?
Zgodnie z aktualnymi danymi, kredyt na zakup ziemi może zostać udzielony maksymalnie na 15 lat.
Okres karencji w spłacie kredytu, który liczy się od dnia zawarcia umowy do dnia spłaty pierwszej raty kapitału określonej w umowie kredytu, nie może z kolei przekroczyć 2 lat.
Kredyt na zakup ziemi. Jakie oprocentowanie dla banku? Jakie maksymalne kwoty dopłat?
Oprocentowanie należne bankowi, jest płacone przez kredytobiorcę w wysokości 0,67 oprocentowania, jednak nie mniej niż 3%, a w przypadku gdy oprocentowanie obliczone zgodnie ze sposobem wynosi poniżej 3% – w wysokości tego oprocentowania.
Jak informuje ARiMR, maksymalna kwota dopłat określana jest w umowie kredytu według oprocentowania obowiązującego w dniu jej zawarcia.
- Łączna wysokość pomocy Agencji na realizację inwestycji w gospodarstwie rolnym jest określana przez bank w umowie kredytu w dniu jej zawarcia i nie może przekroczyć: 40 proc. kwoty udzielonego kredytu lub 60% kwoty udzielonego kredytu jeżeli inwestycja jest realizowana przez młodego rolnika lub producenta rolnego, u którego obowiązek podatkowy w zakresie podatku rolnego z tytułu nabycia gospodarstwa rolnego powstał nie wcześniej niż 5 lat przed dniem złożenia wniosku o udzielenie kredytu - czytamy w wytycznych odnośnie kredytu.
CZYTAJ TAKŻE: Czy powstanie bank rolny? Rolnicy: "Mamy brać kredyty w parabankach na 15%?!"
Kto nie otrzyma kredytu na zakup ziemi?
Warto jednak pamiętać, że nie każdy wspomniany kredyt może otrzymać.
Zgodnie z informacjami ARiMR, kredyt nie może zostać przeznaczony na:
- zakup użytków rolnych w celu utworzenia nowego gospodarstwa rolnego o powierzchni mniejszej od średniej powierzchni gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w danym województwie ogłoszonej na podstawie przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, obowiązującej na dzień złożenia wniosku o kredyt,
- zakup tej części użytków rolnych, która spowoduje, że powierzchnia gospodarstwa rolnego lub gospodarstw rolnych będących w posiadaniu tego samego producenta rolnego przekroczy 300 ha użytków rolnych,
- sfinansowanie tej części wartości zakupu użytków rolnych określonej w umowie, która przewyższa kwotę stanowiącą iloczyn średniej ceny rynkowej użytków rolnych w danym województwie ustalonej na podstawie danych GUS, obowiązującej w dniu złożenia wniosku o kredyt, i wielkości powierzchni zakupionych użytków rolnych,
- zakup użytków rolnych, jeżeli w okresie ostatnich 10 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o udzielenie kredytu, zakup tych użytków był objęty pomocą ze środków publicznych,
- zakup użytków rolnych Skarbu Państwa, jeżeli płatność jest rozłożona na raty,
- zakup użytków rolnych, których przeznaczenie określone w planie przestrzennego zagospodarowania gminy jest inne niż rolnicze.
W jakich bankach rolnicy mogą starać się o kredyt preferencyjny?
Szczegóły można poznać także bezpośrednio w bankach, które współpracują w sprawie kredytów preferencyjnych z ARiMR.
Oto wykaz banków współpracujących z ARiMR:
- SGB-Bank S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze
- Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze
- Bank Spółdzielczy w Brodnicy
- Krakowski Bank Spółdzielczy
- BNP Paribas Bank Polska S.A.
- Santander Bank Polska S.A.
- Credit Agricole Bank Polska S.A.
- Bank Polska Kasa Opieki S.A.
CZYTAJ TAKŻE: Kredyty preferencyjne dla rolników. W jakich bankach? Jakie kwoty na dopłaty?
- Tagi:
- zakup ziemi
- kredyt