Ceny towarów żywnościowych - najnowsze informacje ze świata
Właśnie ukazał się najnowszy raport Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Podobnie jak przed miesiącem publikujemy najnowsze informacje o światowym rynku cen towarów żywnościowych.
Kolejny raport miesięczny ze świata
Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) bada światowe ceny towarów żywnościowych, które publikuje w najnowszym swoim raporcie za miesiąc wrzesień 2022. Zobacz, jak sytuacja wygląda na światowym rynku.
Wyższe ceny zbóż
Według nowego raportu opublikowanego dziś przez Organizację ds. Wyżywienia i Rolnictwa, we wrześniu szósty miesiąc z rzędu spadł wskaźnik światowych cen towarów żywnościowych, przy czym gwałtowne spadki notowań olejów roślinnych z nawiązką zrównoważyły wyższe ceny zbóż.
Dalszy spadek wskażnika cen żywności
Wskaźnik cen żywności FAO wynosił we wrześniu średnio 136,3 punktu, co oznacza spadek o 1,1 procent w porównaniu z sierpniem, pozostając jednocześnie o 5,5 procent wyższy niż jego wartość rok wcześniej. Indeks śledzi miesięczne zmiany w międzynarodowych cenach koszyka powszechnie będących w obrocie artykułów spożywczych.
Oleje roślinne w dół
Indeks cen olejów roślinnych FAO przyczynił się do spadku, który w ciągu miesiąca zmniejszył się o 6,6 procent, osiągając najniższy poziom od lutego 2021 r. Międzynarodowe notowania olejów palmowego, sojowego, słonecznikowego i rzepakowego były niższe. Do spadku tego subindeksu przyczyniły się również większe możliwości eksportowe oleju sojowego w Argentynie, zwiększone dostawy oleju słonecznikowego z regionu Morza Czarnego oraz niższe ceny ropy naftowej.
Zboża w górę, kukurydza stabilna
Odmiennie wyglada indeks cen zbóż FAO, który wzrósł o 1,5 procent od sierpnia. Międzynarodowe ceny pszenicy wzrosły o 2,2 proc. w związku z obawami o suche warunki upraw w Argentynie i Stanach Zjednoczonych, szybkim tempem eksportu z Unii Europejskiej przy wysokim popycie wewnętrznym i zwiększoną niepewnością co do kontynuacji Inicjatywy Zbożowej Czarnomorskiej po listopadzie. Światowe ceny kukurydzy były w większości stabilne, ponieważ silny dolar amerykański przeciwdziałał presji wynikającej z bardziej rygorystycznych perspektyw podaży związanych z gorszymi perspektywami produkcji w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej. Indeks cen wszystkich ryżów FAO wzrósł o 2,2 procent, głównie w odpowiedzi na zmiany polityki eksportowej w Indiach i obawy o skutki poważnych powodzi w Pakistanie.
Ceny produktów mlecznych spadły
Wskaźnik cen produktów mlecznych FAO spadł w ciągu miesiąca o 0,6 procent, w dużej mierze odzwierciedlając wpływ słabszego euro w stosunku do dolara amerykańskiego, a także niepewność na rynku i ponure perspektywy globalnego wzrostu gospodarczego.
Wołowina i drób taniej, wieprzowina drożej
Wskaźnik cen mięsa FAO spadł o 0,5 proc. Światowe ceny mięsa wołowego spadły z powodu wysokiej dostępności eksportowej z Brazylii i zwiększonej likwidacji bydła w niektórych krajach produkujących, podczas gdy ceny mięsa drobiowego obniżyły się z powodu przytłumionego popytu importowego. Z kolei światowe ceny wieprzowiny wzrosły z powodu niedoboru podaży gotowych do uboju zwierząt w Unii Europejskiej.
Dobre perspektywy produkcji cukru
Indeks cen cukru FAO spadł o 0,7 procent we wrześniu, głównie w związku z dobrymi perspektywami produkcji w Brazylii oraz niższymi cenami etanolu i skutkami ruchów walutowych.
W kolejnym atrykule w sposób szczególny opiszemy sytuację na światowym rynku zbóż.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu? Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.