Jakie będą ceny pszenicy w drugiej połowie 2025 roku?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Analitycy sektora nie mają żadnych wątpliwości: to będzie kolejny rok, w którym nastąpi spadek zapasów końcowych.
Światowe zapasy zbóż bedą się kurczyć?
Światowa produkcja zbóż, zgodnie z czerwcowymi prognozami USDA, ma wzrosnąć o mniej niż 2% w stosunku rocznym. To oznacza, zdaniem ekspertów z Banku PKO, że nie zaspokoi globalnego zapotrzebowania.
- A to doprowadzi do kolejnego spadku zapasów końcowych – mogą one być niższe o 1,6% r/r i osiągnąć najniższy poziom od dekady, a światowy bilans pozostanie mało komfortowy - zauważają dalej eksperci z sektora agro Banku PKO.
Czekają nas spadki cen pszenicy?
Ich zdaniem, przeciętna cena skupu pszenicy w Polsce w drugiej połowie 2025 roku może być niższa o 2–11% w stosunku rocznym, po wzroście o nieco ponad 10% w pierwszej połowie tego roku.
- Z jednej strony prognozowany wzrost globalnych zbiorów wywiera presję na spadek cen. Z drugiej strony relatywnie napięty bilans ogranicza przestrzeń do głębszych obniżek - zaznaczają eksperci z Banku PKO.
W ich opinii zwiększyć się może wrażliwość rynku na szoki pogodowe i geopolityczne. Mają tutaj na myśli wojnę na Bliskim Wschodzi czy Ukrainie napięcia handlowe. Nie wykluczają zatem podwyższonej zmienności cen w kolejnych miesiącach.
Rynki zbóż. Co dzieje się na świecie? Jakie szacunkowe zbiory?
Eksperci z banku PKO zauważają, że to bilans popytu i podaży zbóż w Chinach może mieć kluczowe znaczenie dla ostatecznego poziomu zapasów na koniec sezonu 2025/2026 r.
Co ciekawe, biorąc pod uwagę wszystkie rynki na świecie, największy wzrost zbioru zbóż przewiduje się w krajach Unii Europejskiej. Z prognoz Komisji Europejskiej wynika, że unijna produkcja może zwiększyć się o nawet 11% w stosunku rocznym, głównie dzięki wyższym zbiorom we Francji (+13%), Rumunii (+21%) oraz Hiszpanii (+18%).
Jakie zbiory Komisja Europejska przewiduje dla Polski? W naszym kraju ewentualny wzrost produkcji zbóż ma być niewielki w tym sezonie i wynieść tylko 0,3%.
Przezimowanie - jakie straty w zbożach? Co z suszą rolniczą?
Z danych zebranych przez ekspertów przygotowujących raporty do Agro Nawigatora Banku PKO wynika, że rolnicy nie ponieśli dużych strat w okresie przezimowania zbóż.
Potwierdzać to ma majowy raport GUS.
- Wiosenny niedobór opadów wpłynął negatywnie na uprawy, jednak czerwiec przyniósł poprawę, a problem suszy rolniczej nie był mocno akcentowany w raportach IUNG - podają eksperci z Banku PKO.
Eksport zbóż - nadal na niskim poziomie
Od dna nie może cały czas odbić się polski eksport zbóż. W pierwszych 10 miesiącach sezonu 2024/25 - jak wynika z danych GUS, był niższy o 35% od poprzedniego. Do tego spadła wartość sprzedaży - aż o 34%.
- Przy spadku ubiegłorocznych zbiorów zbóż o 2,4%, dane sugerują wzrost krajowych zapasów na koniec bieżącego sezonu - prognozują eksperci z Banku PKO.
Co hamuje polski eksport zbóż?
- Popyt na polskie zboża pozostawał ograniczony mimo osłabienia presji podażowej z rynków wschodnich w drugiej połowie sezonu. Eksport utrudniały także niekorzystne zmiany kursów walutowych, które obniżyły konkurencyjność cenową polskich zbóż. Z danych KE wynika, że Polska była drugim – po Francji – krajem o największym spadku sprzedaży pszenicy na rynki trzecie w sez. 2024/25 - czytamy w raporcie Agro Nawigator przygotowanym przez Bank PKO.
- Tagi:
- ceny zbóż