Sektor mleczarski w ministerstwie rolnictwa. Co z tego wynikło?
Jak poinformował resort rolnictwa, ze strony rządowej w spotkaniu wzięli udział również sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Maciej Małecki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Kamila Król.
Sektor mleczarski reprezentowali przedstawiciele największych organizacji skupiających producentów i przetwórców mleka. W imieniu zarządu Polskiej Izby Mleka w spotkaniu uczestniczyła sekretarz i dyrektor biura Izby Agnieszka Maliszewska.
Obecne wyzwania i oczekiwania sektora
Przedstawiciele spółdzielni mleczarskich poinformowali, że obecnie branża zmaga się z rosnącymi kosztami produkcji, spowodowanymi cenami energii, przy jednoczesnych spadających cenach mleka. Wiele spółdzielni traci dostawców mleka - spółdzielnie nie osiągają przychodów, które pozwalają zaoferować rolnikom dostarczającym im mleko zadowalającej ceny za surowiec.
- Przedstawiciele sektora zauważyli, że problemem spółdzielni są niekorzystne kontrakty z dostawcami gazu, podpisane w momencie, gdy jego cena była bardzo wysoka - czytamy w informacji ministerstwa rolnictwa.
Dyrektor biura Polskiej Izby Mleka Agnieszka Maliszewska podkreśliła, że oczekiwanie branży to wspólne poszukiwanie sposobów pomocy spółdzielniom, które znalazły się w trudnej sytuacji.
Gotowość do rozmów
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus podkreślił, że zauważa problemy, z którymi obecnie zmaga się sektor mleczarski i jest świadomy ich wagi. Zapewnił o gotowości do rozmów i wspólnego poszukiwania sposobów pomocy spółdzielniom w trudnej sytuacji, a co za tym idzie - rolnikom.
- Szef resortu rolnictwa zaapelował do sektora o wypracowanie pomysów, jak można ustabilizować trudną sytuację w branży mleczarskiej. Zaproponował, żeby poszczególne propozycje rozwiązań, zarówno te dziś zgłoszone, jak i nowe, omawiać w mniejszych grupach roboczych - brzmi komunikat resortu rolnictwa.
Ceny gazu dla spółdzielni
Jak wyjaśnił wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki, rząd nie ma wpływu na kontrakty zawarte przez poszczególne spółdzielnie z dostawcami energii. Przedstawiciele wszystkich ministerstw zgodnie apelowali do spółdzielni, aby negocjowały swoje umowy z dostawcami gazu.
Obecny na spotkaniu przedstawiciel spółki PGNiG wyjaśnił, że cena gazu ustalona w momencie podpisania umowy jest niezmienna, gdyż dostawca energii sam musi ją kupić w ustalonej w kontrakcie cenie. Natomiast możliwe są inne formy pomocy klientowi, który znalazł się w trudnej sytuacji.
Unijny podatek ETS
Wiceminister Janusz Kowalski wskazał, że jednym z powodów wzrostu cen gazu w Unii Europejskiej jest rosnący podatek ETS. Wiceminister Kowalski podkreślił, że należy negocjować jego wysokość z Komisją Europejską.
Polska Izba Mleka będzie czyniła starania w tym zakresie na forum unijnym.
Wnioski?
Dyrektor Agnieszka Maliszewska w imieniu branży mleczarskiej podziękowała za merytoryczne spotkanie. Podkreśliła, że gotowość strony rządowej do rozmów będzie bardzo ważnym, pozytywnym sygnałem dla spółdzielców i przetwórców.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.