Rolnicy mogą sami drukować paszporty dla bydła
Dane dotyczące bydła z IRZplus, czyli tzw. paszporty, hodowcy mogą drukować sobie sami. Jest to zdaniem hodowców i przedstawicieli organizacji rolniczych spore ułatwienie przy obrocie zwierzętami.
Przypomnijmy, że wraz z wejściem Ustawy z 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, w listopadzie 2022 roku zniesiono paszporty dla bydła w obrocie krajowym. Podjęto decyzję, by konieczność posiadania paszportu była tylko przy sprzedaży poza granicę kraju. Uznano wówczas, że wszelkie dane dotyczące zwierząt można aktualizować w systemie internetowych.
Zmiana ta miała być ułatwieniem zarówno dla ARIMR, której zadaniem było wydawanie dokumentów, jak i hodowców. Okazało się jednak, że brak posiadania paszportu w wersji papierowej, przy chociażby zbyciu zwierzęcia, często powodował chaos. Dlatego organizacje rolnicze, takie jak Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego wnioskowały o ich przywrócenie.
Paszport dla bydła wydrukujesz sobie sam
Apele spotkały się z aprobatą ze strony resortu rolnictwa. Na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pojawił się komunikat o tym, że posiadacze m.in. bydła i owiec będą mogli samodzielnie wygenerować i wydrukować dane dotyczące zwierząt.
- W aplikacji IRZplus, w związku z licznymi postulatami rolników i organizacji rolniczych, udostępniona została funkcjonalność Informacja o zwierzęciu. Dzięki niej posiadacze bydła, owiec, kóz, jeleniowatych i wielbłądowatych mogą samodzielnie wygenerować i wydrukować dane dotyczące zwierząt. Co ma istotne znaczenie w przypadku obrotu nimi – podaje ARiMR.
Brak paszportu dla bydła powodował chaos
Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego jest jednym z tych, którzy już w 2022 roku wskazywali, iż zniesienie paszportów nie jest dobrym pomysłem. Dziś, jak zaznacza, wprowadzenie możliwości wydruku uporządkuje system i dane.
- My do tej zmiany nie byliśmy kompletnie przygotowani. Dlatego cieszę się, że minister rolnictwa Stefan Krajewski odniósł się przychylnie do naszej prośby. Paszporty dla bydła funkcjonowały od chwili wejścia Polski do Unii Europejskiej, dlatego polscy hodowcy byli do nich nauczeni. Paszport to bardzo przydatny dokument w chwili sprzedaży - kupna zwierzęcia. Gdy posiada się ten wydruk, wiadomo kto jest właścicielem zwierzęcia, kto jest jego matką, skąd zwierzę pochodzi. Wiadomo, czy zwierzę ma spójną historię czy też nie. Wprowadzenie możliwości wydruku paszportu przez rolnika uporządkuje system i dane w nim zawarte oraz ułatwi sam handel i pracę zakładom ubojowym – tłumaczy Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.