Odbiór mleka z takiego gospodarstwa może być wstrzymany? Chodzi o duże zagrożenie

Zarząd Polskiej Izby Mleka skierował do wszystkich swoich członków pismo, w którym bezwzględnie zaleca podjęcie natychmiastowych działań profilaktycznych - w kontekście realnego zagrożenia pryszczycą.
Zagrożenie pryszczycą w Polsce. Trwa ogromna mobilizacja w Polsce
Przypomnijmy: w Polsce na szczęście nie ma wirusa pryszczycy, jednak sytuacja cały czas jest bardzo poważna - i zagrożenie cały czas jest duże.
Piszemy o wszystkim na bieżąco, trwają kolejne zabrania sztabów kryzysowych, kontrole na granicach oraz akcje prewencyjne.
Wirus sieje bowiem prawdziwe spustoszenie blisko naszych granic. Na Węgrzech trzeba zutylizować już prawie 8 tys. zwierząt, z kolei na Słowacji liczba ta sięga ok. 7,5 zwierząt.
Stąd konieczność bycia przygotowanym w Polsce - nawet na te najczarniejsze scenariusze.
Zagrożenie pryszczycą. Polska Izba Mleka wydała specjalne zalecenia dla swoich członków
W związku z ogromnym zagrożeniem, i realnym realnym ryzykiem wystąpienia tej choroby w Polsce, zarząd Polskiej Izby Mleka wydał specjalne pismo - w którym bezwzględnie zaleca podjęcie natychmiastowych działań profilaktycznych, celem zminimalizowania strat spowodowanych tą chorobą.
Zgodnie z pismem Polska Izba Mleka zaleca wprowadzenie:
- Natychmiastowego zakazu wstępu na teren gospodarstwa mlecznego osób postronnych, nie będących członkami rodziny rolnika lub pracownikami gospodarstwa, a w przypadku braku zastosowania się do tego zalecenia rozważania możliwości wstrzymania odbioru mleka z takiego gospodarstwa.
- Całkowitego zakazu wstępu na teren zakładów przetwórstwa mlecznego osób postronnych i niezatrudnionych.
- Całkowitego zakazu obrotu żywymi zwierzętami przez rolników.
- Wdrożenia rygorystycznych zasad higieny, w tym obowiązkowe środki dezynfekcji obuwia i odzieży przed wejściem na teren gospodarstw oraz zakładów.
- Zarząd Polskiej Izby Mleka zwraca również uwagę na rozważenie konieczności przeprowadzenia dodatkowych szkoleń dla pracowników gospodarstw i zakładów mleczarskich w zakresie zasad postępowania w przypadku podejrzenia pryszczycy, w tym rozpoznawania objawów choroby oraz procedur postępowania w przypadku jej wykrycia - informuje w piśmie zarząd PIM.
Pryszczyca w Polsce. Działania prewencyjne
Przypomnijmy: o pełną mobilizację apelował już wcześniej minister rolnictwa, Czesław Siekierski
Obecnie w Polsce wszystko odbywa się wielokierunkowo: z jednej strony trwa kampania informacyjna i szkolenia m.in. dla hodowców, ponadto nieustannie trwają kontrole na granicach z udziałem Inspekcji Weterynaryjnej, Straży Granicznej, Policji, Inspekcji Transportu Drogowego oraz Krajowej Administracji Skarbowej.
Kontrolowane są ponadto przesyłki zwierząt w gospodarstwach pochodzących z Węgier i Słowacji, które trafiły do Polski z terenów dopuszczonych decyzjami Komisji Europejskiej, a także pobierane są próbki do badań laboratoryjnych.
Zagrożenie pryszczycą. Środowiska hodowców i organizacje branżowe apelują o "zero tolerancji"
Wobec rosnącego zagrożenia wystąpienia pryszczycy na terytorium Polski, środowisko hodowców i organizacje branżowe podkreślają ponadto, że tylko strategia "zero tolerancji" będzie skuteczna. Pisaliśmy o tym także szerzej:
- Tagi:
- pryszczyca
- Polska Izba Mleka