Klaus Jakobsen doi 830 krów na robotach
Właściciel Klaus Jakobsen i jego zespół rozpoczęli dojenie 830 krów za pomocą doju grupowego uruchomionego w maju tego roku. - Krowy dobrze przystosowały się do systemu i wszystkie były dojone od pierwszego dnia - mówi Jakobsen. W nadchodzących latach rolnik planuje rozszerzyć swoją działalność i doić 1400 krów.
Z hali na roboty
Dotychczas Jakobsen doił 650 krów w hali udojowej 2 x 12. Wymagało to dużo pracy i czasu, do 8 godzin. Chciał też rozbudować gospodarstwo. - Przyjrzałem się różnym systemom udojowym, takim jak karuzela. Przy karuzeli potrzebowałbym co najmniej trzech ludzi do wydojenia 1400 krów, do dojenia grupowego tylko jednego. To ostatnie jest o wiele wygodniejsze w czasach, gdy nie można znaleźć pracowników - mówi hodowca.
Ponadto, podczas gdy krowy są dojone, pracownik może wykonywać inne prace. Podczas dojenia ten sam pracownik Lønholm Agro Aps zadbał o to, aby krowy znalazły się w poczekalni, pasza została podgarnięta na stole paszowym a legowiska były ponownie czyste. Zostało to pokazane podczas prezentacji za pośrednictwem transmisji na żywo z obory. Za powrót krów do właściwej części obory odpowiadają bramki selekcyjne. Dzięki czemu możliwe jest mieszanie grup technologicznych w poczekalni co dodatkowo poprawia wydajność doju
Koncepcja doju grupowego
Koncepcja doju grupowego z wykorzystaniem VMS została wprowadzona w 2021 r. - Mamy gospodarstwa z dojem grupowym VMS w kilku krajach Europy, a także w Azji i obu Amerykach i obserwujemy stały wzrost zainteresowania naszych klientów takim rozwiązaniem - mówi Jonas Hällman, wiceprezes DeLaval na region EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka).
- Dój grupowy VMS jest elastyczny i można go łatwo skalować dla szerokiej gamy gospodarstw, w tym bardzo dużych. Ponadto automatyczny dój wymaga niewielkiej ilości pracowników, co zmniejsza zależność od siły roboczej i powiązane z nią ograniczenia i koszty - mówi Hällman.
Na całym świecie utrzymuje się tendencja do konsolidacji gospodarstw rolnych, a zapotrzebowanie na wydajne rozwiązania w zakresie automatycznego doju wzrasta. Dzięki ciągłym innowacjom DeLaval wspiera hodowców krów mlecznych w rozwoju ich działalności, a konfiguracja doju grupowego zapewnia nową perspektywę na przyszłość automatycznego doju na dużą skalę.
- Koncentrujemy się na wspieraniu naszych klientów - producentów mleka na całym świecie - w stawianiu czoła ich wyzwaniom i zobowiązujemy się być dla nich prawdziwym partnerem w zakresie wydajności - podsumowuje Hällman.
ZOBACZ TAKŻE: Nowa obora za miliony z planem na rozbudowę [VIDEO]
- Tagi:
- sylwetka
- DeLaval
- bydło mleczne