Co z dopłatami do zakupu buhaja?
Przypomnijmy: o planowanym wsparciu dla hodowców bydła pisaliśmy na początku grudnia 2023 roku. To właśnie wtedy ministerstwo rolnictwa wydało rozporządzenie, które zakładało uruchomienie w 2024 roku dodatkowego programu.
CZYTAJ WIĘCEJ: Wsparcie dla hodowców bydła. Jak otrzymać dofinansowanie na zakup buhaja?
Wsparcie dla hodowców bydła. Chodzi o dofinansowanie do zakupu buhaja
Przypomnijmy: w praktyce nowe rozporządzenie mówiło o możliwości ubiegania się o pomoc finansową w ARMiR do zakupu czystorasowego buhaja rasy mięsnej.
Kto może ubiegać się o dofinansowanie do zakupu czystorasowego buhaja rasy mięsnej?
Zgodnie z założeniami o pomoc będą mogli ubiegać się producenci rolni, którzy:
- zakupili w roku złożenia wniosku o udzielenie pomocy lub w roku poprzedzającym rok złożenia takiego wniosku, co najmniej jednego czystorasowego buhaja rasy mięsnej w wieku powyżej 13 miesięcy,
- ponadto dla buhaja wystawiono świadectwo zootechniczne, o którym mowa w art. 30 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1012 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie zootechnicznych i genealogicznych warunków dotyczących hodowli zwierząt hodowlanych czystorasowych i mieszańców świni, handlu nimi i wprowadzania ich na terytorium Unii oraz handlu ich materiałem biologicznym wykorzystywanym do rozrodu i jego wprowadzania na terytorium Unii oraz zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 652/2014, dyrektywy Rady 89/608/EWG i 90/425/EWG i uchylającego niektóre akty w dziedzinie hodowli zwierząt („rozporządzenie w sprawie hodowli zwierząt”) (Dz. Urz. UE L 171 z 29.06.2016, str. 66, z późn. zm.).
Ile wynosić ma wsparcie z ARMiR na zakup buhaja rasy mięsnej?
W projekcie ówczesnego rozporządzenia zapisano, że wspomniane wsparcie ma wynosić 5 tys. zł na jednego buhaja - przy czym stosunek liczby buhajów objętych pomocą do średniej liczby krów w gospodarstwie powinien wynosić 1:30 - czyli jeden buhaj na 30 krów.
- Średnia liczba krów będzie ustalana jako iloraz liczby krów będących w posiadaniu producenta rolnego w ostatnim dniu każdego miesiąca w roku poprzedzającym rok, w którym został zakupiony buhaj, i liczby 12 - wyjaśniało ministerstwo.
Zgodnie z przepisami zakup danego buhaja będzie mógł zostać objęty pomocą tylko raz.
Gdzie będzie można składać wnioski na dopłaty do zakupu buhaja?
Zgodnie z planami wnioski będzie można składać w swoim biurze powiatowym ARiMR (właściwym ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego).
Czas jednak mija, a póki co ogłoszenia naboru nie widać.
Apel producentów bydła mięsnego o uruchomienie naboru
W związku z tym producenci wystosowali niedawno apel do ministerstwa rolnictwa, w którym proszą o uruchomienie wsparcia.
- Obecnie Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego oraz Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego wystąpiło do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o uruchomienie naboru na wsparcie - informuje PZHiPBM.
Według danych, zakładając, że na zakup zdecyduje się ok. 6.000 hodowców - koszt dla budżetu państwa w ciągu roku może wynieść ok. 30 mln zł rocznie.
CZYTAJ TAKŻE: Kiedy będą nabory na zakup maszyn rolniczych w ramach WPR? [KWOTY, TERMINY]