Kaja Walkowska, Andrzej Przepióra i Aleksander Poznański opublikowali na stronach Wielkopolskiej Izby Rolniczej analizę sytuacji rynków rolnych, które cały czas znajdują się pod presją niskich cen skupu i wysokich kosztów produkcji.
Spis treści:
Autorzy zauważają, że zgodnie z przewidywaniami w ostatnich trzech miesiącach roku na rynku bydła rzeźnego odnotowujemy sezonowe podwyżki.
Rynek żywca wołowego
Zdaniem ekspertów, nie inaczej jest też w październiku i w skupach zauważalny jest trend zwyżkowy.
- Bydła brakuje prawie wszędzie. Obecnie rolnicy wstrzymują się ze sprzedażą byków do późnej jesieni. Dodatkowo rolnicy aktualnie prowadzą intensywne żniwa kukurydziane oraz jesienne pracy polowe i to te czynniki także warunkują wstrzymanie się ze sprzedażą - podkreślają autorzy.
Według WIR, aktualne ceny skupu bydła rzeźnego w wadze żywej prezentują się następująco:
Ceny byków: 11,27 zł/kg
Ceny jałówek: 10,78 zł/kg
Ceny krów: 8,01 zł/kg
Autorzy analizy przedsatwili również ceny skupu bydła rzeźnego (WBC):
Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego informowało, że na początku wrzesnia br. podczas posiedzenia Zespołu ds. stabilizacji i wsparcia rynku mięsa wołowego Porozumienia Rolniczego, z udziałem przedstawicieli sektora, przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz instytucji, została zaprezentowana i przyjęta strategia „Polska Wołowina 2030”.
- Chcielibyśmy przypomnieć, że Strategia Sektora Wołowiny „Polska Wołowina 2022”, jako pierwsza została wypracowana w ramach uszczegółowiania Programu Rozwoju Głównych Rynków Rolnych w Polsce, który MRiRW przyjął jesienią 2016 i została przyjęta w dniu 07.05.2018 przez Krzysztofa Jurgiela Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - informuje PZPBM.
Przyjęta aktualizacja po nazwą strategia „Polska Wołowina 2030” jest kontynuacją jej wcześniejszej wersji i odpowiada na obecne wyzwania.
Nowe wyzwania dla sektora wołowiny to:
unijna strategia “Od pola do stołu”,
unijne wymogi dotyczące dobrostanu zwierząt, ochrony klimatu i rolnictwa zrównoważonego,
zmiana preferencji konsumentów,
agresywna kampania skierowana przeciwko branży mięsnej,
skutki wojny na Ukrainie i integracja Ukrainy z Unią Europejską i konkurencja z ukraińskimi produktami.
Kluczowe obszary działania w Strategii:
zwiększenie ceny poprzez certyfikaty zrównoważonego rozwoju ze szczególnym uwzględnieniem priorytetów – dobrostanu oraz ochrony klimatu,
zwiększenie ceny poprzez wdrożenie systemów produkcji wołowiny o wysokiej jakości kulinarnej,
zwiększenie ceny poprzez wzmocnienie partnerskiej współpracy rolników z przetwórcami,
obniżenie kosztów, podniesienie wartości żywca wołowego poprzez wzmocnienie doradztwa rolniczego o charakterze techniczno-ekonomicznym,
obniżenie kosztów, podniesienie wartości żywca wołowego poprzez poprawę genetyki w stadach krów mięsnych oraz cieląt pochodzących od krów mlecznych z krzyżowania towarowego.
Zaproponowane dwa cele na 2023 rok uzyskały poparcie ministra rolnictwa i zostały przyjęte do realizacji:
Cel 1/2023 Rozszerzenia pomocy de minimis w rolnictwie polegającej na wsparciu zakupu buhajów hodowlanych w stadach bydła mięsnego, obok dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego, kategorii elitarny lub kwalifikowany zakupu buhaja hodowlanego ras mięsnych.
Cel 2/2023 Ujęcie w najbliższej zmianie w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej w ramach ekoschematów wsparcia dla uczestników krajowego systemu jakości QMP oraz zniesieniem w działaniu dobrostan zwierząt limitu 150 DJP dla uczestników systemu.
Przygotowanie strategii zostało sfinansowane z Funduszu Promocji Mięsa Wołowego, a patronat nad jej przygotowaniem objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
inż. ochrony środowiska, absolwent Akademii Rolniczej we Wrocławiu, z zamiłowania fotograf. Autor rozwiązań technologicznych w ochronie środowiska oraz raportów OOS, ekspert ZPORR i PARP do sporządzania ocen oddziaływania na środowisko. Od 2022 roku dziennikarz gazety „Wieści Rolnicze”