25 robotów udojowych w polskiej farmie. To rekord świata
Przedsięwzięcie ma na celu zautomatyzowanie systemu doju i zoptymalizowanie procesów zarządzania gospodarstwem.
Rozpoczęcie inwestycji poprzedzone było dziesiątkami spotkań i wielogodzinnych rozmów spędzonych na wspólnych uzgodnieniach, wyjazdach i planowaniu. Oficjalny start inwestycji i symboliczne wbicie łopaty w ziemię miało miejsce 18 lipca.
Dotychczas największym gospodarstwem, które zdecydowało się na dój grupowy w technologii VMS, była firma Lønholm Agro z Danii, składająca się z 24 robotów DeLaval VMS™ V310.
24 roboty udojowe do doju grupowego i jeden dodatkowy w porodówce
Zanim zostanie zainstalowanych 25 robotów udojowych DeLaval VMS™ V300, Fortune Sp. z o.o. z Cieszymowa musi przygotować budynek udojni, nowej obory, jałowników oraz płytę obornikową pod przyszłe składowanie obornika.
Prace związane z instalacją pierwszego robota w porodówce będą realizowane jeszcze w tym roku, a zakończenie całości wraz z zainstalowaniem pozostałych robotów w hali udojowej planowane jest na połowę 2025 roku.
Inwestycja obejmuje nie tylko sprzęt udojowy, ale również systemy gospodarki gnojowicą, schładzania mleka, pojenia oraz elementy poprawiające dobrostan zwierząt m.in. maty posadzkowe i rusztowe oraz chłodzenie krów w poczekalni.
Wspólnie tworzą wyjątkową historię
Dziękujemy właścicielom i zarządowi Fortune Sp. z o.o. za zaufanie. Wspólnie tworzymy wyjątkową historię, przyczyniając się do rozwoju i wzmacniania sektora hodowli krów mlecznych w Polsce - mówi dyrektor sprzedaży DeLaval Polska Paweł Hupało.
Ten sukces ma wielu ojców, a osiągnięcie go nie byłoby możliwe bez wsparcia zespołu DeLaval Sp. z o.o. Nasza siła tkwi w #blueteam i tylko dzięki wspólnemu działaniu będziemy w stanie osiągnąć założony cel - dodaje regionalny dyrektor sprzedaży Andrzej Kowalski.
CZYTAJ TEŻ: Ziemniaki pobiły kolejny rekord ceny, mocno podrożało żyto
- Tagi:
- farma
- robot
- inwestycja