Buraki cukrowe. Umowy na nowy rok podpisane
Susza i szkodniki na polach to główne problemy, z jakimi zderzyła się w minionej kampanii cukrowniczej 2019/2020 branża buraczana. Jaki będzie nowy sezon?
Buraki cukrowe należą do tych roślin, które z suszą i upałami radzą sobie lepiej, niż inne rośliny uprawne o płytkim systemie korzeniowym. Długie korzenie palowe buraków cukrowych mogą osiągnąć głębokie poziomy podglebia, gdzie znajdują się jeszcze dostępne rezerwy wody i składników pokarmowych. Jednak do tego konieczna jest właściwa uprawa gleby i nawożenie, które stymuluje prawidłowy rozwój i kształt korzenia. Według doradców Pfeifer & Langen Polska najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie uprawy pasowej z nawożeniem wgłębnym. Maciej Grobelny, dyrektor ds. surowcowych Pfeifer&Langen Wielkopolska przekonuje, że jakość buraków pozyskanych z pól, gdzie zastosowano uproszczone metody uprawy gleby, była o wiele lepsza.
- Bardzo dobrze sprawdziły się uprawy bezpłużne. Tam, gdzie stosowano tego rodzaju metody, mamy lepsze wyniki niż przy orce - stwierdza.
Przy niedoborach wody, podobnie jak stosowanie uprawy bezorkowej, zaleca plantatorom buraka cukrowego, analizę gleby. - Niestety, nie wszyscy rolnicy mają zoptymalizowaną zasobność składników pokarmowych w glebie. A więc pierwsza sprawa to zasobna gleba, a druga - to metody uprawy, które nie degradują struktury gleby, czyli spulchnienie oraz uprawa pasowa. Musimy robić wszystko, by maksymalnie oszczędzić wodę - dodaje. Dzięki temu, że buraki posiadają zdolność pobrania dużej ilości opadów w krótkim czasie, w niektórych regionach występujące deszcze od września znacząco wpłynęły na przyrost plonu.
- Szczególnie miało to miejsce na plantacjach, gdzie buraki posiadały nieuszkodzony aparat liściowy, gdyż w przeciwnym razie najpierw następował odrost nowych liści - kosztem zawartości cukru i przyrostu korzenia. Dla niektórych stanowisk opady były zbyt spóźnione, aby wpłynąć istotnie na zwiększenie plonu. Także w tym roku wystąpiło duże zróżnicowanie w plonach, nie tylko w poszczególnych rejonach, lecz także pomiędzy plantacjami w tych samych miejscowościach - komentują specjaliści w uprawie buraka cukrowego LIZ, działający przy Pfeifer&Langen Polska.
Buraki na 241 tys. hektarów
Powierzchnia uprawy buraków cukrowych, jak podaje GUS, była nieco większa od ubiegłorocznej i wyniosła około 241 tys. ha. Zbiory buraków cukrowych szacuje się na ok. 13,7 mln ton, tj. o ok. 4% mniej od uzyskanych w 2018 roku. Cukrownie rozpoczęły kampanie z początkiem września. Przebiegały one bez zakłóceń, a w większości rejonów uprawy buraków cukrowych zbiór zakończono w już pierwszej połowie listopada.
Czytaj także: Zbiór buraków w TOP FARMS Wielkopolska [VIDEO]
Krajowa Spółka Cukrowa skupiła 5,8 mln ton buraków
Średni plon buraków cukrowych w tym sezonie w Krajowej Spółce Cukrowej wyniósł 57 t/ha. Najwyższy średni plon uzyskano w Cukrowni Malbork - 74 t/ha. Średnia polaryzacja (zawartość cukru w burakach) wyniosła 16,7%.
- W 2019 roku wyzwaniem były niesprzyjające warunki pogodowe i szkodniki, które w największym stopniu pojawiły się w uprawach buraków na wschodzie kraju - podsumuje kampanię prezes zarządu Krajowej Spółki Cukrowej Krzysztof Kowa.
W 18. kampanii uczestniczyło siedem oddziałów KSC.: Cukrownia Dobrzelin, Cukrownia Kluczewo, Cukrownia Krasnystaw, Cukrownia Kruszwica, Cukrownia Malbork, Cukrownia Nakło oraz Cukrownia Werbkowice. W trakcie jej trwania KSC skupiła prawie 5,8 mln ton buraków cukrowych i wyprodukowała ponad 860 tys. ton cukru. W 2019 roku buraki cukrowe, zakontraktowane przez KSC S.A. uprawiane były na areale ponad 100 tys. ha przez 15 tys. plantatorów.
W październiku 2019 roku KSC oddała do użytku Terminal Cukrowy w Porcie Morskim Gdańsk. Ten obiekt pozwolił na ograniczenie wynajmu powierzchni w magazynach zewnętrznych, co przyczyniło się do znacznego obniżenia kosztów związanych z logistyką. Dzięki tej inwestycji spółka zwiększa możliwości dotyczące pozyskiwania nowych rynków zbytu. - Ze względu na spadek spożycia cukru w Unii Europejskiej duże znaczenie mają rynki pozawspólnotowe - komentuje Krajowa Spółka Cukrowa. Podczas kampanii w 2019 roku wysłano z Terminala 60 tys. ton cukru, między innymi do krajów Bliskiego Wschodu i Afryki. W przyszłości rocznie spółka zamierza eksportować aż 300 tys. ton.
Pfeifer&Langen: w lutym wysyłamy nasiona do plantatorów
55 ton z hektara - tyle wyniósł średni plon buraków cukrowych na polach rolników współpracujących z Pfeifer&Langen Polska. - Oczywiście można byłoby uzyskać lepsze wyniki, ale jak na taką skalę suszy, to trzeba być zadowolonym. Polaryzacja na dobrych plantacjach wyniosła ponad 17% - podaje Maciej Grobelny. Podobnie jak w przypadku KSC, w regionach działania tej spółki, na wielu plantacjach pojawiły się także szkodniki.
- Na południu Wielkopolski i na Dolnym Śląsku masowo zaczął pojawiać się, wcześniej nie występujący u nas agrofag - skośnik buraczak. Wyrządził on wiele szkód - mówi dyrektor Grobelny.
Spółka przygotowuje się już do kolejnego sezonu 2020/2021. - Umowy na dostawę buraków praktycznie już są podpisane. Od początku lutego przystępujemy do wysyłania nasion do plantatorów - zaznacza Maciej Grobelny. Zapewnia, że warunki kontraktacji są lepsze niż przed rokiem. Cena gwarantowana wynosi 24 euro za tonę jakości standardowej, czyli 16% zawartości cukru i 2 % teoretycznej straty. Na wniosek Związku Plantatorów Buraka Cukrowego zmniejszyła się natomiast o 2 zł/tonę buraków opłata za kompleksową obsługę dostawy buraków i wysłodków, którą ponoszą plantatorzy.
- I liczymy na poprawę na rynku cukru. Wtedy też chętnie dopłacimy plantatorom do buraków, które zakontraktowali - informuje Maciej Grobelny.