Od projektu do pozwolenia na budowę. Formalności budowlane krok po kroku
Budowa chlewni czy obory dla bydła to spore wyzwanie organizacyjne i finansowe. Jednak zanim na plac budowy wjedzie ciężki sprzęt i wejdzie ekipa budowlana, trzeba przebrnąć przez formalności.
Jeszcze przed zamówieniem projektu budowlanego warto zapoznać się z procedurami, wymaganiami urzędów i przygotować odpowiednie dokumenty, aby proces przygotowania dokumentacji nie był źródłem nerwów i nie opóźnił rozpoczęcia budowy.
Inwestycje w gospodarstwie najczęściej poprzedza sporządzenie biznesplanu i to z niego wynika, jakie są potrzeby inwestora i jakie parametry powinien mieć budynek inwentarski. Zasadniczo budynki inwentarskie mogą mieć różne przeznaczenie. Najczęściej powstają jako pojedyncze pawilony, ale czasami kilka budynków tworzy jeden kompleks.
Poza kluczowymi obiektami, w których będą się znajdowały sektory przeznaczone do utrzymania zwierząt w określonej technologii chowu, kompleks tworzy najczęściej część socjalno-biurowa, a także pomieszczenia dodatkowe, np. magazyny i kotłownie. Ponadto niezbędne są także obiekty towarzyszące, np. zbiorniki na płynne odchody zwierzęce, zbiorniki przepompowni, na ścieki socjalno-bytowe, płyty obornikowe oraz przyłącza: energetyczne, gazowe, wodociągowe, a także ogrodzenie terenu. Wszystkie te elementy są częścią schematu funkcjonalnego, niezbędnego w dobrze przemyślanej inwestycji. Schemat stanowią nie tylko obiekty budowlane, ale także ich wzajemne powiązania komunikacyjne. Należy to zaplanować na długo przed sporządzeniem projektu budowlanego, a więc już na etapie koncepcji i przygotowania wniosków formalnych o wydanie konkretnych decyzji administracyjnych, np. warunków zabudowy.
Projekt - gotowy czy indywidualny? O tym na str. 2