Jak otrzymać dofinansowanie na fotowoltaikę
Ceny za energię elektryczną z roku na rok rosną. W dodatku w naszych mieszkaniach i gospodarstwach pojawia się coraz więcej sprzętów, które ją zużywają. Producenci, co prawda, wypuszczają na rynek energooszczędne urządzenia, ale i tak sumarycznie zapotrzebowanie na prąd w naszych domach wzrasta. Sposobem na obniżenie jego kosztów jest montaż paneli fotowoltaicznych, tym bardziej że są programy dofinansowań na ten cel.
Fotowoltaika, czyli energia ze słońca
Głównym elementem całej instalacji są panele fotowoltaiczne. Znajdujące się w nich ogniwa przetwarzają padające promieniowanie słoneczne w prąd. Całość podłącza się do istniejącej już instalacji energii elektrycznej budynku. Do funkcjonowania układu potrzebny jest też inwerter, który przetwarza prąd stały produkowany przez ogniwa na zmienny, którego używamy w naszych domach. Panele najczęściej montuje się na dachu, wtedy są też najbardziej wydajne. W naszym klimacie powinna być to strona południowa, ponieważ jest dobrze nasłoneczniona. Czasami panele stawia się też na gruncie, ale trzeba wtedy wziąć pod uwagę, że rano i pod wieczór mogą być one zacienione, przez co instalacja wytwarza mniej prądu. Ilość generowanej energii zależy też od wielkości układu. W Polsce panele fotowoltaiczne o mocy 1kWp skierowane na południe w ciągu roku wytwarzają ok. 900-1100 kWh. Przeciętna rodzina potrzebuje 2500-3500 kWh rocznie. Instalacja produkująca taką ilość energii to koszt ok. 18 000 do 25 000 zł. Można go obniżyć, korzystając z programu dofinansowań. Cała inwestycja zwraca się po mniej więcej 10 latach, a w przypadku otrzymania dotacji czas ten będzie krótszy. W okresie letnim, kiedy słońca jest dużo, instalacja produkuje nadwyżki energii, które są oddawane do energetyki. Wykorzystujemy je później w sezonie jesienno zimowym, kiedy panele nie są w stanie pokryć zapotrzebowania budynku na prąd. Musimy jednak liczyć się z tym, że z każdego 1kW przekazanego do sieci możemy pobrać 0,8 kW, reszta jest traktowana, jako “opłata” za magazynowanie.
Dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej
Inwestycja w fotowoltaikę jest opłacalna, bo nie dość, że obniżamy swoje rachunki to, jeszcze redukujemy negatywny wpływ na środowisko. W ten sposób otrzymujemy prąd z odnawialnego źródła energii i przyczyniamy się do zmniejszania zużycia paliw. Jeśli dostaniemy dofinansowanie inwestycja ta stanie się jeszcze bardziej korzystna.
Program “Mój Prąd”
Ministerstwo Energii 23 lipca 2019 ogłosiło program “Mój Prąd”, dzięki któremu można uzyskać dotacje na instalacje fotowoltaiczną. “Mój Prąd” od momentu ogłoszenia cieszy się dużym zainteresowaniem. Jego budżet jest jednak ograniczony, przeznaczono 1 mld zł na dofinansowania, co daje możliwość objęcia programem maksymalnie 200 000 instalacji. Przy naborze liczy się data złożenia wniosku, im wcześniej się to zrobi, tym większe są szanse na pozytywną decyzję. Warto zwrócić na to uwagę i nie zwlekać z decyzją o zgłoszeniu się do programu. Początek przyjmowania wniosków jest planowany na przełom sierpnia i września 2019 roku. Nabór będzie prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej NFOŚiGW.
Szczegółowe założenia programu
Przeciętny dom jednorodzinny o powierzchni 150 m2 potrzebuje ok. 3 kW energii. W ramach programu dofinansowaniem objęte są instalacje od 2 kW do 10 kW. Mogą z niego skorzystać osoby fizyczne, które są stroną w umowie przyłączeniowej. Pamiętajmy, że jeżeli wcześniej otrzymaliśmy dotacje na fotowoltaikę, nie możemy starać się o wsparcie w ramach programu “Mój Prąd”. Wnioski można składać po zakupie i montażu instalacji PV, podpisaniu umowy z dystrybutorem energii i zainstalowaniu licznika dwukierunkowego. W ramach programu nie otrzymamy dotacji na zwiększenie mocy już istniejących paneli. Dofinansowanie jest udzielane tylko na urządzenia, które zostały wyprodukowane nie później niż 24 miesiące przed ich montażem. Wnioski będą przyjmowane w formie papierowej i mogą być przesłane pocztą, kurierem lub złożone osobiście w siedzibie NFOŚiGW. Pamiętajmy o dokumentach, które należy załączyć. Wymagane są: faktura za zakup i montaż instalacji PV, dowód jej zapłaty, dokument potwierdzający instalację licznika dwukierunkowego wraz z danymi umowy kompleksowej. Każdy osoba biorąca udział w programie musi wyrazić zgodę na ewentualną kontrolę, która może być przeprowadzona w terminie 3 lat od wypłaty dofinansowania.
Czytaj także: