Drewniane hale zamiast stalowych, inteligentne budynki, niewidoczna fotowoltaika
„Wieści Rolnicze” odwiedziły targi budowlane w Monachium. Są one organizowane co dwa lata (w tym roku od 13 do 17 stycznia) i przyciągają architektów, firmy budowlane, rzemieślników, inwestorów oraz innych specjalistów z całego świata, szczególnie z Europy. Pomimo że oferta nie jest skierowana wyłącznie do rolników, to znajdą tu oni wiele inspirujących rozwiązań, które mogą przydać się przy budowie hal, ogrodzeń lub po prostu budynków mieszkalnych.
Inteligentne budynki i zaawansowane programy cyfrowe
Teren targów był ogromny – kilka bardzo dużych hal. Każda z nich była miejscem prezentacji różnorodnych produktów, począwszy od materiałów budowlanych i konstrukcji, na przykład: konstrukcji dachowych, drewna, aluminium, po zaawansowane cyfrowe programy, roboty oraz systemy smart building (inteligentne budynki). Nic więc dziwnego, że aby rzeczywiście poznać prezentowane oferty i nowinki technologiczne, potrzeba aż pięciu dni (a być może nawet tyle dni to za mało).
Panele fotowoltaiczne jako zintegrowane elementy elewacji i dachu
Jednym z najciekawszych rozwiązań, jakie można było zaobserwować, było wykorzystanie paneli fotowoltaicznych jako części fasady lub pokrycia dachowego. I nie chodzi tutaj o elementy, które są dodatkową częścią konstrukcji, ale jej zintegrowaną częścią – przez to efekt, możliwy do osiągnięcia, jest niesamowity. Moduły przestają wyglądać jak standardowe panele fotowoltaiczne. Można wybrać zarówno kolor, kształt, nadruk, jak i teksturę! Oczywiście, w tej chwili jest to rozwiązanie nieco droższe od typowych elementów montowanych na dachach, ale na pewno jest to przyszłość budownictwa i pozyskiwania elektryczności w sposób zrównoważony i racjonalny przy jednoczesnym zachowaniu estetycznych standardów inwestora.
Czytaj także: Wszystko, co musicie wiedzieć o fotowoltaice
Na targach zostały również zaprezentowane ogrodzenia wykonane z paneli fotowoltaicznych. W ten sposób nie trzeba „tracić powierzchni” na umiejscowienie modułów na łąkach i dwie funkcje (ochronną i energetyczną) wykonuje jeden pionowy element.
Drewniane hale lepsze niż stalowe?
Jak wszyscy wiemy, drewno to materiał „zdrowy”, naturalny i biodegradowalny. Niegdyś bardzo popularny, został w Europie stopniowo wypierany. Jednakże powoli wraca do łask i coraz więcej nowych budynków takich jak szkoły, centra handlowe, ale i budynki inwentarskie czy magazyny, jest realizowanych w konstrukcji drewnianej (z ewentualnymi żelbetowymi elementami).
Czytaj także: Wszystko, co musisz wiedzieć o halach łukowych
Stalowe hale cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na: szybkość powstawania budowli, dostępność materiału i gotowych projektów. Wiele osób uważa, że drewniana hala, która miałaby służyć jako budynek inwentarski nie spełni swojego zadania. Chociażby ze względu na panującą tam wilgoć. Nic jednak bardziej mylnego. W tej chwili technologie są tak zaawansowane, że odpowiednio zabezpieczone drewno zda egzamin na szóstkę – będzie trwałe i funkcjonalne. Co więcej, zbudowanie hali z drewna, również przy wykorzystaniu drewna klejonego, jest często tańszym rozwiązaniem od stalowej konstrukcji. Sam montaż jest również łatwiejszy - stal waży więcej od drewna. Takowy budynek jest bardziej ekologiczny, dodatkowo drewno jest lepszym izolatorem ciepła oraz akustycznym niż stal. Budynki hybrydowe, wykorzystujące połączenie konstrukcyjnych elementów stalowych z konstrukcją drewnianą to również ciekawy kierunek budownictwa wykorzystujący zalety obydwu materiałów.
Czy warto udać się na targi budowlane?
… tak! Jeżeli tylko interesują nas nowinki technologiczne, chcemy wybudować coś nowoczesnego oraz ekologicznego i chcielibyśmy rozważyć różne oferty, to na pewno w takim miejscu usłyszymy odpowiedzi na wiele pytań. Dzięki temu możemy ukierunkować się na konkretne rozwiązanie – najlepsze dla nas. A wizyta na targach nie musi wiązać się z wyjazdem do w Monachium, ale także w okolicy – tam na pewno też otrzymamy inspirujące informacje.
Marcelina Pilarczyk
- Tagi:
- hale
- fotowoltaika