Biostymulatory - tanio i efektywnie?
Stymulatory wzrostu to przede wszystkim środki oparte na aminokwasach. Czy dzięki nim można osiągnąć duże lepsze plonowanie?
Według ekspertów, wzrost plonu, jaki można osiągnąć przy ich stosowaniu, to 10 - 15%, a czasami nawet 30%. - Pani doktor, która rejestrowała nasze produkty powiedziała, że nie spotkała w swojej karierze tak silnie oddziałujących środków, które przy tak małej ilości zastosowanej na areał dają tak fenomenalne efekty - wzrost plonu na poziomie 30% oraz zdrowotność - wykazano bardzo wysoką skuteczność w ograniczaniu chorób grzybowych takich jak mączniak czy rdza - mówił Tomasz Harciarek, prezes firmy AGRO-SORB podczas konferencji w trakcie tegorocznej edycji targów AGRO-PARK w Lublinie i jak dodawał - Wielu rolników ciągle nie wierzy w takie efekty. Biostymulatory nazywają wręcz wodą święconą, sugerując, że jesteśmy nierzetelni, a środki te nie działają.
Skąd taki efekt?
Biostymulator to substancja, która w niskiej dawce, przy niskim koszcie zastosowania na jednostkę powierzchni pozwala uzyskać bardzo wysoką efektywność. Do tej grupy zaliczamy przede wszystkim środki oparte na aminokwasach oraz wyciągi z alg, które są na pograniczu biostymulatorów i nawozów doglebowych dolistnych. - Aminokwasy działają na zasadzie dostarczenia energii. Dla rośliny są na tyle atrakcyjne, że pobiera je ona przez każdą część: przez liść czy nawet w mniejszym stopniu przez korzeń dlatego, że aby wyprodukować białka musi ona wyprodukować aminokwasy. Ich produkcja jest jednak bardzo energochłonna. Jeśli dostarczamy je z zewnątrz, to roślina je pobierze, ponieważ dla niej jest to atrakcyjny materiał budulcowy oszczędzający energię - tłumaczy Maciej Maciejewski z firmy Agroconsult.
Mówiąc więc wprost: podając roślinie aminkowasy, dostarczamy jej darmową energię. Dzięki temu ma ona więcej sił np. na walkę ze szkodnikiem, budowę systemu korzeniowego, walkę z suszą, z upałami lub jakimkolwiek innym stresem, zwiększenie plonu, produkowanie cukru w owocach czy produkowanie skrobi w bulwach ziemniaka - Aminokwasy działają na zasadzie podłączenia akumlatora samochodowego do prądu - obrazuje ekspert firmy Agroconsult.