Będzie zwrot 3. i 4. raty podatku rolnego za 2024 rok. Ale nie dla każdego
Obniżenie podatku rolnego za 2024 rok - w formie zwrotu ostatniej raty - było jedną z obietnic ministerstwa - po tegorocznych strajkach rolników.
Niestety - w lipcu wycofano się ze wspomnianych deklaracji - ponieważ nie udało się na nie znaleźć pieniędzy w budżecie. Pisaliśmy o tym szerzej na łamach portalu wiescirolnicze.pl:
CZYTAJ WIĘCEJ: Nie będzie obniżenia podatku rolnego za 2024 rok
Brak spełnienia jednej ze sztandarowych obietnic ministerstwa rolnictwa, po tegorocznych strajkach rolników, wywołał spore niezadowolenie wśród samych rolników.
Ostatecznie jednak - po miesiącu od wspomnianej wyżej sytuacji - minister rolnictwa Czesław Siekierski zapowiedział, że zwrot jednak będzie. Ale nie dla wszystkich.
Zwrot podatku rolnego 2024. Kto go otrzyma? Minister zapowiada
Podczas konferencji prasowej, którą zorganizował resort rolnictwa w ostatnich dniach sierpnia, zapowiedziano działania, które mają pomóc rolnikom w opłaceniu podatku rolnego za 2024 rok. Jak jednak zaznacza minister Czesław Siekierski - dotyczyć będzie to tylko tych rolników, którzy zostali poszkodowani przez anomalie pogodowe.
- Przygotowywane jest rozporządzenie w sprawie zwrotu podatku. Będzie to zwrot w postaci dwóch rat zapłaconych przez rolników, ale tych, którzy mają szkody powyżej 30 proc. - komentował podczas konferencji Czesław Siekierski.
Według informacji resortu, pomoc będzie polegała na wypłaceniu równowartości 3. i 4. raty podatku rolnego na 2024 r.
- Wcześniej chodziło o objęcie pomocą wszystkich rolników, ale uznaliśmy ze właściwe jest to, by zwrot podatku był dla rolnikow objętych stratami przez anomalie pogodowe - zaznacza minister resortu rolnictwa.
Zwrot podatku rolnego 2024. Kiedy?
Przypomnijmy: o pomocy dla poszkodowanych przez anomalie pogodowe rolników pisaliśmy tutaj:
CZYTAJ WIĘCEJ: Minister zapowiedział pomoc dla rolników poszkodowanych przez złe warunki
- Planujemy, aby środki zostały przekazane rolnikom do 31 maja 2025 r. – powiedział szef resortu rolnictwa.
Jak dodaje resort, na realizację tej formy pomocy planuje się przeznaczyć ok. 160 mln zł. W przypadku gdy ze złożonych wniosków będzie wynikać, że zapotrzebowanie na pomoc przekracza łącznie tę kwotę, do obliczenia wysokości pomocy będzie stosowany się współczynnik korygujący.
Zgodnie z przepisami UE regulującymi pomoc publiczną wysokość pomocy będzie pomniejszana o 50 proc., jeżeli producent rolny nie posiada ubezpieczenia co najmniej 50 proc. powierzchni upraw w gospodarstwie rolnym, z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych. Wniosek ws. udzielenia tej formy pomocy będzie zgłoszony do Komisji Europejskiej.
CZYTAJ TAKŻE: 200 tys. zł dla młodych rolników i inne wsparcia do 2 września