Będą pieniądze na tworzenie i rozwój grup producentów rolnych
ARiMR poinformowała, że 4 września 2023 r. rozpocznie się przyjmowanie wniosków o przyznanie wsparcia na „Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych”. To kolejna z interwencji realizowanych w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027.
Do kogo skierowana jes ta pomoc?
Pomoc skierowana jest do nowych grup producentów rolnych uznanych od 1 stycznia 2023 r. na podstawie ustawy z 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach.
- O dofinansowanie mogą starać się również organizacje producentów uznane nie wcześniej niż 1 stycznia 2023 r. na podstawie przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych albo ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych. Dofinansowanie nie dotyczy podmiotów zrzeszających producentów mięsa drobiowego i produktów pszczelich - informuje ARiMR.
Na jakie wsparcie można liczyć?
Wsparcie jest realizowane w formie rocznych płatności przez okres pierwszych pięciu lat, następujących po dacie uznania grupy producentów rolnych lub organizacji producentów.
- Wysokość dofinansowania wynosi: w pierwszym roku – 10 proc. przychodów netto, w drugim – 9,5 proc., w trzecim – 9 proc., w czwartym – 8,5 proc., w piątym – 8 proc. Limit dofinansowania w każdym roku pięcioletniego okresu pomocy w przypadku grup producentów rolnych to 60 tys. euro (lecz nie więcej niż 6 tys. euro w przeliczeniu na jednego członka grupy), natomiast dla organizacji producentów maksymalna kwota to 100 tys. euro - podkreśla ARiMR.
Wnioski o przyznanie wsparcia można będzie składać wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR od 4 września do 3 października 2023 r.
Interes koncernów spożywczych UE i... Ukrainy. A co z polskim rolnikiem?
Staliśmy się bazą surowcową, ponieważ bardzo szybko doszliśmy do europejskich standardów produkcji i przetwórstwa rolno-spożywczego, dzięki inwestycjom z funduszy unijnych oraz inwestycjom zagranicznym w polską branżę spożywczą, zachowując przy tym niskie koszty produkcji, głównie dzięki niskim kosztom pracy. Czy wkrótce zastąpi nas Ukraina? Tutaj przeczytasz artykuł na ten temat - kliknij proszę.
________________________________________
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.