Czy rolnik będzie mógł wybrać najkorzystniejszy czynsz za dzierżawę ziemi KOWR?
Przypomnijmy: jak pisaliśmy już na początku roku, z początkiem stycznia 2024 zaczęło obowiązywać nowe prawo - związane ze sposobem naliczania czynszu dzierżawnego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
Zmiany w naliczaniu czynszu dzierżawnego KOWR
Nowe prawo miało w założeniu polepszyć sytuację rolników.
Wcześniej czynsz dzierżawny był naliczany bowiem na podstawie średniej krajowej ceny skupu pszenicy obwieszczanej przez GUS w terminie 20 dni po upływie każdego półrocza.
Jak jednak alarmowali wówczas sami rolnicy - wahania na rynku są pod tym względem bardzo duże i dynamiczne, co z kolei powodowało nierówności i sporą zmienność w ostatecznej wysokości czynszu dzierżawnego. Stąd też wypracowano zmiany, które zaczęły obowiązywać od stycznia.
W praktyce nowe prawo - od początku 2024 r. - zakłada ustalanie czynszu na podstawie uwzględnienia cen pszenicy z 11 kwartałów - poprzedzających termin płatności. To rozwiązanie - podobne poniekąd do sposobu ustalania podatku rolnego (tam jednak chodzi o 11 kwartałów, ale cen żyta) - ma pozwolić docelowo zmniejszyć wpływ wahających się cen pszenicy na wysokość czynszu dzierżawnego.
Przypomnijmy: cena pszenicy ma znaczenie - ponieważ w umowach na dzierżawę ziemi z KOWR bardzo często stosuje się przelicznik: równowartość decytony pszenicy (czyli 100 kg) za hektar.
Zmiany w naliczaniu czynszu dzierżawnego KOWR. Rolnicy: średnia z niemal trzech lat jest nieadekwatna do obecnej sytuacji
Wspomniane zmiany - choć w założeniu mające poprawić sytuację na rynku - w obecnych niespokojnych czasach, gdy zawirowania na rynku zboża są ogromne - powodują jednak w praktyce sporo problemów. I spore podwyżki.
Naliczanie czynszu dzierżawnego z ostatnich 11 kwartałów oznacza bowiem w praktyce wyliczenie średniej z około trzech ostatnich lat, czyli w praktyce z czasów, gdy ceny w skupach były jeszcze stosunkowo "normalne". Tymczasem dziś - ceny, o czym piszemy regularnie na łamach wiescirolniczych.pl - są diametralnie niskie.
CZYTAJ WIĘCEJ: Kolejne obniżki cen zbóż - „Problem to dopiero będzie”
Będą kolejne zmiany w naliczaniu czynszu dzierżawnego KOWR? Jest projekt ustawy
W związku z tą sytuacją, grupa posłów z PiS złożyła niedawno do marszałka Sejmu projekt ustawy, która ma zmienić wspomnianą sytuację.
Według nowej propozycji - chodzi w praktyce o umożliwienie rolnikom wyboru - czy chcą rozliczać się na podstawie wspomnianych 11 kwartałów czy może jednak poprzestać na jednym - poprzedzającym półrocze roku kalendarzowego, w którym przypada termin płatności czynszu.
Mówiąc wprost: rolnik mógłby wybrać najkorzystniejszy dla siebie wariant rozliczenia.
Propozycja zmian w ustawie. Czy będzie można wybierać wariant naliczania czynszu dzierżawnego KOWR?
Jak zaznaczają posłowie w swoim wniosku do marszałka, projektowana zmiana ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa jest odpowiedzią na postulaty, aby zmienić sposób obliczania czynszu dzierżawnego, aby był on bardziej elastyczny - biorąc pod uwagę wspomniane ostatnio zawirowania.
- W ostatnich latach wahania na rynku zbóż były bardzo wysokie, co było spowodowane najpierw obawą o niedobór żywności po wybuchu wojny na Ukrainie i zablokowaniu portów przez Rosję, a następnie nadmierną podażą zboża na rynkach światowych, wywołaną przez zalanie rynków zbożem rosyjskim oraz zmianą kierunku eksportu zboża z Ukrainy, które w dużej mierze trafiało do krajów takich jak Polska. W 2023 r. zmieniono ustawę o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, aby zmniejszyć wpływ wahających się cen pszenicy na wysokość czynszu dzierżawnego, co jest rozwiązaniem korzystnym dla rolników. Projektowana ustawa jest kontynuacją dobrych dla rolników rozwiązań, wprowadza bowiem większą elastyczność w ustaleniu stawki czynszu dzierżawnego, wprowadzając dwie możliwości określania stawek czynszu dzierżawnego. Proponuje się, aby należność z tytułu czynszu dzierżawnego za nieruchomości wchodzące w skład Zasobu, określonego w umowie jako równowartość pieniężna odpowiedniej ilości pszenicy, ustalana była na podstawie średniej krajowej ceny skupu pszenicy za jeden lub jedenaście kwartałów poprzedzających termin płatności czynszu. Pozwoli to na bardziej elastyczne kształtowanie stawek płatności, z korzyścią dla rolników indywidualnych, dla których czynsz dzierżawny stanowi znaczące obciążenie w ramach kosztów prowadzenia gospodarstwa - argumentuje w swoim projekcie ustawy grupa posłów z PiS.
Czy ustawa wejdzie w życie? Czy będzie w ogóle procedowana? To pokaże najbliższy czas.
TYMCZASEM ZAPRASZAMY DO DYSKUSJI - CO SĄDZICIE O TEJ PROPOZYCJI. ZAPRASZAMY DO KOMENTARZY NA NASZYCH PROFILACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH - M.IN. NA FACEBOOKU.
CZYTAJ TAKŻE: Gdzie w 2023 roku była najdroższa ziemia? Mamy dane KOWR
- Tagi:
- czynsz dzierżawny KOWR
- KOWR