ASF. Odstrzał sanitarny dzików - ministerstwo rolnictwa podaje liczby
Resort rolnictwa podał komunikat dotyczący kontroli populacji dzików w Polsce w związku z ASF.
Działania mające na celu redukcję pogłowia dzików oraz ograniczenie szerzenia się afrykańskiego pomoru świń prowadzone są w całym kraju. Jakie są to zabiegi? Należy do nich zbieranie padłych dzików, czy zamykanie przejść pod autostradami. Zadania te prowadzą wspólnie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi z Ministerstwem Środowiska i Polskim Związkiem Łowieckim.
Poza tym powołano Międzyresortowy Zespół ds. łagodzenia skutków występowania ASF w naszym kraju. Zgodnie z ustaleniami, które wypracował ten zespół, zamknięto przejścia wzdłuż autostrad i dróg ekspresowych, a także powstał plan redukcji zagęszczenia populacji dzików do poziomu 0,1 osobnika na km2.
Najważniejszy element walki z ASF to oczywiście odstrzał sanitarny dzików, które sa jednym z wektorów choroby. Prowadzony jest on na obszarach występowania ASF oraz w regionach bezpośrednio zagrożonych jego wystąpieniem.
Czytaj także: ASF - szczepionka za 2 lata?
Ile sztuk dzika do tej pory odstrzelono? Według ministerstwa rolnictwa do 22 października tego roku w wyniku odstrzału sanitarnego pozyskano w naszym kraju dokładnie 25 389 zwierząt.
Czytaj także: Rolnik sprzedał świnie bez świadectw zdrowia. Grożą mu 3 lata więzienia
Zasięg występowania ASF w Polsce. Stan na listopad 2018