Znaczne obniżki cen bydła [WYKRES]
Przez wiele tygodni stawki za żywiec wołowy utrzymywały się na stabilnym poziomie. O pierwszych poważnych obniżkach informowaliśmy w połowie maja (TUTAJ). Koniec czerwca i początek lipca - to kolejne spadki cen bydła, głównie byków i krów. W niektórych skupach obniżono je nawet o złotówkę. Co przyczyniło się do tej tendencji?
- W ubojniach mówią, że zbyt na mięso jest mniejszy. Chłodnie pełne, a wszyscy chcą sprzedawać, ale ile w tym prawdy, to sam nie wiem. Jeszcze 2 -3 tygodnie temu byli skłonni dokładać jakiś grosik, a kilka dni później z dnia na dzień cena w dół - mówi Andrzej Podgajny z firmy Jędrek, skupujący żywiec wołowy i wieprzowy.
W ostatnim czasie nasz rozmówca zauważył pewną zmianę w zachowaniu rolników. Kiedyś, gdy ceny bydła spadały lub były dla nich mało atrakcyjne, wstrzymywali się ze sprzedażą towaru nawet o kilka tygodni. W przypadku bydła czas ten nie jest aż tak mocno istotny, jak przy chowie trzody chlewnej. Teraz natomiast, pomimo iż ceny drastycznie spadły, hodowcy decydują się na sprzedaż.
Lipiec ze spadkami cen bydła
Analizując poniższy wykres średnich cen byków i jałówek mięsnych, możemy zauważyć, że w lipcu ubiegłego roku notowania też spadły.
- Często bywało tak, że na początku wakacji, czyli dobrze przed żniwami, sprzedaż jest dość wzmożona. A później przyjdą żniwa, zakłady nie będą miały co bić, chłodnie będą puste i wtedy można podnosić ceny - dodaje rozmówca.
Kiedy podwyżki cen bydła?
Gdyby sugerować się poniższymi wykresami i wypowiedzią pana Andrzeja, to pierwszych zwyżek możemy spodziewać się dopiero w sierpniu.
- Myślę, że najbliższy tydzień, dwa, trzy nic nie da, o ile nie będzie taniej. Jak już podwyższą, to może w żniwa, czyli za około miesiąc - kończy przedstawiciel firmy Jędrek.
Aktualne ceny żywca wołowego
Za byka HF (mleczny) pośrednicy płacą aktualnie od 9,40 - 11,00 zł/kg, średnia to 10,08 zł/kg. Stawki za byka MM (mięsny) z kolei wahają się między 10,20 a 13,00 zł/kg. Średnia stawka to 11,48 zł/kg. W przypadku jałówek HF (mleczna) rolnik może otrzymać od 9,00 do 11,00 zł/kg, średnia to 9,86 zł/kg. Za kilogram jałówki MM (mięsna) ceny oscylują w granicach 10,50 - 12,50 zł, średnia wynosi 11,26 zł/kg. Mocno spadły też notowania krów. Aktualnie wynoszą od 5,00 do 10,00 zł, średnia to 8,28 zł/kg.