Wpływ Bożego Narodzenia 2023 na rynek wieprzowiny. Powiało optymizmem
O sytuacji na rynku trzody chlewnej informuje w cotygodniowym raporcie prezes Krajowego Zrzeszenie Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej - POLPIG: Aleksander Dargiewicz.
Rynek wieprzowiny - jakie ruchy w UE?
Na rynku unijnym niskie zapasy wieprzowiny przy zwiększonych zamówieniach w okresie przedświątecznym mogą poprawić, zdaniem Aleksandra Dargieiwcza, popyt na wieprzowy żywiec rzeźny. W związku z tym wpływ zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, według prognoz POLPIG-u, może być większy na rynek niż zazwyczaj. - W Polsce, ten pozytywny scenariusz jest jednak uzależniony od wzrostu cen żywca wieprzowego w Niemczech - zwraca uwagę szef KZP-PTCh i dodaje: - Tymczasem w notowaniach VEZG cena u naszego zachodniego sąsiada po raz drugi z rzędu została utrzymana na niezmienionym poziomie 2,10 €/kg (wbc). Na tym nie koniec wieści z Niemiec. W tym kraju na „małej giełdzie” po sześciu tygodniach bez żadnego obrotu pojawiła się sprzedaż wszystkich wystawionych tuczników. - Warto podkreślić, że działo się to w krótszym tygodniu ubojowym ze względu na dzień świąteczny - zaznacza Aleksander Dargieiwcz. - Może to świadczyć, że presja cenowa stopniowo ustępuje, choć nie brakuje głosów sceptycznych, które podnoszą problem ograniczonych zasobów finansowych konsumentów i słabego handlu wieprzowiną - uważa ekspert.
W ciągu ostatnich tygodni, jeśli chodzi o większych producentów wieprzowiny w UE, tylko Francja i Hiszpania obniżyły cenę skupu tuczników odpowiednio o 5 i 3 eurocenty.
- W krajach tych silna presja cenowa pochodzi z sieci handlowych, które nie akceptują podwyżek - zwraca uwagę POLPIG.
Rynek wieprzowiny - ceny tuczników w polskich skupach
Na krajowym rynku tuczniki w klasie E, jak wynika z rozeznania POLPIG-u, w ostatnim tygodniu były skupowane po 9,40-9,45 zł/kg, a więc bez zmian w stosunku do tygodnia wcześniejszego.
Więcej na temat cen żywca wieprzowego znajdziesz TUTAJ