Wieprzowina z Unii Europejskiej jest za droga
Spadki produkcji nie będą duże: o 0,5% w 2024 r. i o 0,2% w 2025 r. W przyszłym roku spożycie na mieszkańca w UE ma wynieść niecałe 31 kg i ustabilizować się na tym poziomie.
Po doświadczeniach poważnych wstrząsów i dużej zmienności w poprzednich latach rynki rolne UE wykazują pozytywne oznaki stabilizacji, ponieważ koszty nakładów stale spadały w ciągu ostatnich miesięcy, a inflacja żywności powróciła do umiarkowanego poziomu. Ogólne otoczenie makroekonomiczne i cenowe żywności wskazuje na możliwą poprawę popytu na produkty rolno-spożywcze w większości sektorów. Niemniej jednak perspektywy nadal obarczone są dużym stopniem niepewności, związanym ze zjawiskami pogodowymi, konfliktami geopolitycznymi oraz chorobami zwierząt i roślin - oceniają autorzy raportu Komisji Europejskiej.
Największy wzrost produkcji wieprzowiny w Polsce
Brukselscy eksperci spodziewają się, że 27 krajów UE wyprodukuje w bieżącym roku prawie 21 mln ton wieprzowiny - 0,5% mniej rok wcześniej. W pierwszej połowie 2024 r. produkcja wieprzowiny w Unii wzrosła o prawie 2% w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku. Największe wzrosty odnotowano w Polsce o 77 tys. t (+9%), na Węgrzech o 18 tys. t (+8,3%) i w Niemczech o 18 tys. t (+0,9%). W Danii ubito mniej zwierząt, ale wzrosła średnia masa tusz (+17 tys. t, +2,5%). W rozpatrywanym okresie spadła ilość wieprzowiny u wiodącego jej unijnego producenta - w Hiszpanii o 5 tys. t (0,2%).
Konsumpcja w tym roku była stabilna, bez zwykłego wzrostu w miesiącach letnich. Spożycie na jednego mieszkańca w UE spadnie do niecałych 31 kg do końca roku (-0,4% rok do roku). W 2025 r. spożycie na mieszkańca w Unii ma się ustabilizować na tym samym poziomie.
Eksport wieprzowiny będzie spadał
Eksport unijnej wieprzowiny może osiągnąć 2,93 mln ton w 2024 r. - o 2,5% mniej niż rok wcześniej, z dalszym spadkiem o 2,0% (do 2,87 mln ton) w nadchodzącym roku. Komisja Europejska ostrzega, że ceny wieprzowiny sprawiają, że eksport na rynek światowy jest trudny. W pierwszej połowie tego roku unijny eksport odnotował spadek o 6% rok do roku, głównie do Chin (-27%) oraz Wielkiej Brytanii (-3%).
Silna konkurencja cenowa ze strony Brazylii i Stanów Zjednoczonych utrudnia eksport UE na takie rynki jak Japonia czy Australia. Odnotowano natomiast wzrosty w Korei Południowej, Filipinach i Wietnamie.
Wieprzowina z Wielkiej Brytanii i Chile
Całkowity import wieprzowiny do UE w okresie styczeń - czerwiec 2024 r. wyniósł niecałe 54 tys. ton (+1% rok do roku). Import z Wielkiej Brytanii, który stanowi około 2/3 całkowitego importu wieprzowiny do Unii, zmniejszył się w tym samym okresie o ponad 2%. W tym czasie import z Chile wzrósł o 8,6 tys. ton (+173%) z powodu nowej umowy o wolnym handlu pomiędzy Chile a UE.