Ubojnie podbijają ceny za bydło

Nowy miesiąc przynosi kolejne pozytywne informacje z rynku wołowego. Zapotrzebowanie na bydło jest tak duże, że ubojnie znowu podbijają ceny. Na ile aktualnie producenci mogą liczyć?
Bydła brakuje, co winduje ceny
Licytacje i walka ubojni o towar cały czas trwają. Zapotrzebowanie na bydło cały czas jest duże. Jak już niejednokrotnie informowaliśmy producenci wyprzedali wcześniej sztuki w obawie przed pryszczycą. Kolejną przyczyną widocznych ubytków na rynku, o których wspomina skupujący bydło, Andrzej Podgajny, jest zgłoszenie bydła do dotacji, co uniemożliwia ich sprzedaż przez jakiś czas.
- Myślę, że to ma taki dość dobry wpływ na ceny - wyjaśnia Podgajny.
Zobacz, jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać płatność.
Inny z pośredników stanowczo podkreśla, że ubojnie, jeśli nie podniosą ceny, to nie kupią. Ale jeśli bydła nie ma, to czy cena skusi?
- Niekiedy skusi, jak jest dobra cena. Niektóry mógłby sprzedać dopiero za dwa, trzy miesiące, Ostatnio kupiłem mniejsze byki od jednego z producentów, bo stwierdził, że jest dobra cena, i nie ma za czym czekać. Po co ma je paść dwa miesiące - opowiada jeden ze skupujących.
Kolejne rekordowe ceny bydła
Podczas poniedziałkowej sondy, tuż po weekendzie majowym, pośrednicy poinformowali nas o kolejnych wzrostach cen bydła. Mimo iż maksymalne proponowane oferty za byki mięsne utrzymały się na stabilnym poziomie, to już pozostałe stawki wzrosły, windując średnią do historycznych pułapów, która aktualnie wynosi 14,56 zł/kg. Podwyższono natomiast ceny byków mlecznych i mieszańcowych. Na tym samym poziomie co przed majówką utrzymały się najniższe i najwyższe ceny jałówek i krów.
Poniedziałkowe podwyżki cen byków wyniosły natomiast od 0,20 do 1,00 zł na kilogramie. Aktualnie za byki mleczne (HF) rolnik może dostać 12,00 - 14,00 zł/kg. W przypadku mieszańcowych (MCB) stawki wahają się od 13,00 do 15,00 zł/kg. Ceny za kilogram byka mięsnego (MM) sięgają 13,50 - 15,50 zł/kg. Za żywiec najwyższej jakości stawki pozostały bez zmiany.
W przypadku jałówek, notowania kształtują się następująco: za mleczne (HF) - 10,50 - 12,50 zł/kg. Stawki za kilogram jałówek mieszańcowych (MCB) oscylują w granicach 11,80 - 13,50 zł/kg. Ceny mięsnych (MM) natomiast wynoszą aktualnie 11,80 - 14,00 zł/kg. Notowania tych najwyższej klasy nie uległy zmianie.
Nie zmieniły się też ceny krów i oferowane kwoty pozostały na pułapie 7,00 - 11,50 zł/kg.
Zobacz ceny żywca wołowego u poszczególnych pośredników
- Tagi:
- ceny bydła
- krowy
- żywiec wołowy
- bydło