Trwa walka o towar. Ile kosztuje ziarno w kraju?

Po kilku miesiącach stagnacji na rynku zbóż, w końcu mówi się o ożywieniu w handlu.
Ruszył handel zbożami
Ceny nadal utrzymują się na niskim poziomie, dlatego to nie one są powodem wspomnianego ożywienia.
- Rolnicy zaczynają odpuszczać, bo widzą, że chyba nie ma już na co czekać. Cena raczej nie zachęca, bardziej to, żeby poczyścić magazyny - wyjaśnia przedstawiciel firmy Agrito, skupujący ziarno.
Czas żniw zbliża się nieubłaganie. Pierwsze zbiory jęczmienia już za nieco ponad miesiąc. Dlatego rolnicy przygotowują miejsce na świeże ziarno. To, które aktualnie jest w obrocie przeleżało w magazynach prawie 10 miesięcy, w związku z czym partie, które trafiły do sprzedaży nie zawsze są dobrej jakości.
- Coraz więcej robimy prób z magazynów, ale też rolnicy sami przywożą próbki. Badają te towary. Często pojawiają się robaki. Różnie ziarno wygląda po tych 10 miesiącach - dodaje rozmówca.
Skupy prześcigają się, aby kupić ziarno
Niskie ceny ziarna utrzymujące się od długiego czasu nie zachęcały do sprzedaży. W związku z czym, teraz kiedy rolnicy zdecydowali się czyścić magazyny, skupujący „walczą” o towar.
- Ceną trzeba dobrze zaświecić, żeby tę konkurencję, która jest między firmami wygrać i towar naprawdę powyrywać od klientów - podkreśla pracownik Agrito.
Aktualne ceny zbóż w krajowych skupach
Analizując poniższy wykres przedstawiający średnie ceny pszenicy konsumpcyjnej na przestrzeni ostatnich kilku lat widać trend spadkowy. Stawki za ziarno zmieniają się dość często, jednak nie były one jednoznaczne. Jednego tygodnia niewiele wzrastały, po czym spadły. Zmiany nie były też spektakularne, bo o 10 - 20 zł/t. Takie obserwowaliśmy jedynie w przypadku rzepaku. Wahania bowiem dość spore bo od 50 do ponad 100 zł/t.
Pszenica konsumpcyjna: 845 - 925 zł/t (w zależności od ilości białka)
Pszenica paszowa: 770 - 870 zł/t
Kukurydza sucha: 800 - 870 zł/t
Owies: 650 - 730 zł/t
Rzepak: 2010 - 2330 zł/t
Pszenżyto: 700 - 820 zł/t
Żyto konsumpcyjne: 660 - 730 zł/t
Żyto paszowe: 550 - 700 zł/t
Jęczmień konsumpcyjny: 670 zł/t
Jęczmień paszowy: 680 - 790 zł/t
Soja: 1520 - 1570 zł/t.
Ile kosztuje ziarno zbóż i rzepaku w poszczególnych skupach?