Spore zainteresowanie słonecznikiem
Na rynku zbóż sytuacja w dalszym ciągu jest trudna. Za dwa miesiące kombajny wjadą na pola, aby zebrać świeże plony. Czy uda się przygotować wystarczająco miejsca, aby je zmagazynować? Czy wystarczy czasu? Niewiadomych jest wiele, ale pośrednicy robią wszystko, aby z Polski wyjechało jak najwięcej ziarna.
Upychają, gdzie się da
Niektóre skupy zbóż już wstrzymały odbiór. Przyczyn, z powodu których podjęto takie decyzje, jest z pewnością kilka. Wymienia je Zbigniew Konarowski z leszczyńskiej firmy Transrol Sp. z o.o. Sp. k.:
- nie ma gdzie dalej sprzedać zboża,
- zalega ziarno zakupione po wysokich cenach,
- ziarna składowane przez rolników, którzy go nie zdołali sprzedać.
W ostatniej analizie sytuacji na rynku zbóż informowaliśmy o tym, że rynek niemiecki jest już zapchany, a magazyny już przygotowywane na świeże ziarno. Niemniej jednak panu Zbigniewowi udaje się jeszcze znaleźć odbiorców za zachodnią granicą.
- Trzeba się nieźle napracować, żeby gdzieś wciskać, ale jakoś się udaje. W ostatnich dniach w Niemczech były święta i nie było z kim rozmawiać, ale dziś (30maja) pojawiły się pewne możliwości, że znaleźli miejsce jeszcze na słonecznik, a mnie to interesuje, bo mam chętnych rolników na jego sprzedaż - tłumaczy pośrednik.
W dniu 30 maja płacił on za tonę słonecznika od 1720 do 1740 zł.
Zainteresowanie słonecznikiem
Oprócz tego, że Konarowski praktycznie codziennie skupuje jeszcze żyto i pszenżyto w ostatnim czasie zaopatrza się również w słonecznik. Jest duże zainteresowanie tym produktem nie tylko na sprzedaż zbiorów zeszłorocznych, ale również wielu rolników już dopytuje o kontrakty na słonecznik z plonów świeżych.
- Rolnicy od których obieraliśmy w tym roku i w zeszłym, już dzwonią i chcą podpisywać kontrakty na nowe zbiory. Niestety, nie mam cennika na niego, bo to jeszcze za wcześnie. Słonecznik pojawi się w okolicach końca września, października, a to jeszcze jest trochę czasu. Ale zainteresowanie słonecznikiem jest spore. Ci ,co w tym roku i zeszłym nam sprzedawali, to mają spore ilości więc chcieliby już jakieś kontrakty zrobić - informuje pan Zbigniew.
Ceny zbóż i rzepaku*
Za pszenicę konsumpcyjną pośrednicy aktualnie płacą 750 - 910 zł/t. W przypadku paszowej, stawki wynoszą od 700 do 770 zł/t. Za tonę pszenżyta rolnik może otrzymać 620 - 770 zł/t. Cena kukurydzy suchej z kolei waha się między 700 a 850 zł/t. Jęczmień skupowany jest w kwocie 640 - 770 zł/t. Stawki za rzepak natomiast oscylują w granicach 1520 - 1720 zł/t.
Aktulane ceny zbóż i rzepaku w poszczególnych skupach. KLIK
*Ceny z dnia 29 maja 2023