Rzepak i kukurydza drożeją. A co ze zbożami? [WYKRES]
W polskich skupach w górę idą jedynie ceny rzepaku i kukurydzy. A co ze zbożami? Jakie są prognozy na najbliższy czas?
Na podstawie danych zebranych od firm skupujących w ostatnim tygodniu kwietnia wnioskujemy, że ceny niektórych zbóż wzrastają, innych spadają, jednak przedział cen minimalnych i maksymalnych pozostaje w większości przypadków na niezmiennym poziomie. Potwierdzają to także informacje publikowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które co tydzień przedstawia średnie ceny netto (bez VAT) w wybranych przedsiębiorstwach prowadzących skupy zbóż. W czwartek (22 kwietnia) opublikowano dane z 18 kwietnia, które pokazują spadek cen w stosunku do cen sprzed tygodnia rzędu 0,1 - 1,6 % takich zbóż jak: pszenica konsumpcyjna, paszowa, żyto paszowe, jęczmień paszowy, owies paszowy i kukurydza paszowa. Wzrost notowań o 0,2 - 2,4 % natomiast odnotowały takie gatunki jak: żyto konsumpcyjne, jęczmień konsumpcyjny, owies konsumpcyjny oraz pszenżyto paszowe.
Dokładne ceny z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dostępne także na naszym portalu. KLIK
Ceny zbóż
A jak przedstawia się sytuacja w skupach, od których pozyskujemy informacje na temat cen?
Stabilne notowania obserwujemy przy pszenżycie, życie, owsie, jęczmieniu oraz pszenicy. Choć w przypadku tej ostatniej przedział cenowy w przeciągu tygodnia się nie zmienił, jednak jedna z firm zajmujących się skupem zbóż podniosła ofertę zakupu pszenicy zarówno konsumpcyjnej, jak i paszowej o 20 zł/t. Obecnie ceny pszenicy konsumpcyjnej wahają się od 870 do 920 zł/t, a paszowej - od 820 do 900 zł/t. Za pszenżyto z kolei firmy proponują od 700 do 840 zł/t, a za żyto 560 - 740 zł/t. Za tonę owsa natomiast można dostać od 550 do 630 zł, a za jęczmienia 650 - 800 zł/t.
Rzepak
Szczególną uwagę należy zwrócić na notowania rzepaku, które powoli, ale sukcesywnie idą w górę i obecnie najwyższa proponowana cena w skupie to 2650 zł/t. Przypomnijmy, że na początku kwietnia br. było to 2500 zł/t.
- Nadal jest tendencja wzrostowa na rzepak. Główne powody to: brak rzepaku w Europie, niskie temperatury zwłaszcza we Francji, brak opadów w Brazylii, bardzo niska temperatura w Stanach Zjednoczonych w rejonie upraw kukurydzy i pszenicy - mówi Mariusz Nowak z firmy Agronowak, zajmującej się skupem zbóż.
Jako ciekawostkę dodał także, iż ma miejsce eksport rzepaku z Ukrainy do Kanady, która jest liderem w uprawie rzepaku na świecie oraz to, że napięty jest bilans, jeśli chodzi o ilość rzepaku w Kanadzie.
Kukurydza
Wyższą cenę niż w ubiegłym tygodniu odnotowaliśmy również w przypadku kukurydzy. Przedział cenowy proponowany przez firmy skupujące to 850 - 920 zł/t. Jest to wzrost rzędu 10 złotych na tonie.
- Wydaje się, że jest szansa na dalszy wzrost ceny kukurydzy, bo też na giełdach światowych jest jej za mało, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, a jeśli brakuje kukurydzy, to wzrost ceny pszenicy krajowej w zasadzie jest pewny. Przewiduje się więc, że przed żniwami jeszcze ceny będą wzrastały - kontynuuje Mariusz Nowak.
AKTUALNE CENY ZBÓŻ. KLIK
- Tagi:
- ceny zbóż
- skupy zbóż
- kukurydza
- zboża
- rzepak