Rynek trzody chlewnej - sierpień z dużymi spadkami cen
Już w lipcu obserwowaliśmy pierwsze po długim czasie obniżki cen. W sierpniu nastąpiło kolejne tąpnięcie, którego chyba nikt się nie spodziewał. Tym bardziej że okres wakacji sprzyja spotkaniom przy grillu i zwiększonemu zapotrzebowaniu na mięso.
- Wszyscy narzekają, że spożycie jest mniejsze i mimo tego, że towaru nie ma dużo, to coraz mniej go schodzi. Gorzej, gdyby towaru naprawdę brakło i nie dało się zaspokoić potrzeb. Wcześniej się jednak wydawało, że będzie większe spożycie i lepsze zejście, a wszyscy jednoznacznie mówią, że towaru nie ma dużo, ale też dużo go nie potrzeba - mówi Andrzej Podgajny z firmy Jędrek, zajmujący się skupem żywca wieprzowego i wołowego.
W ubiegłym roku to właśnie czasie letnim ceny wzrastały. Ten rok również obfitował w zwyżki cen. W czerwcu informowaliśmy o rekordowych stawkach. Wiadomym jest, że ceny raz wzrastają, a raz spadają, jednak tak dużych obniżek - jak sierpniowe - nie było już dawno.
- Zawirowania były dość duże, ale czy jest tego jednoznaczny, konkretny powód, czy próba zbicia na siłę, to trudno powiedzieć. U nas się trochę rozpędził trend zwyżkowy. Tak, jak kiedyś były podwyżki nie wiadomo z jakiego powodu, tak teraz obniżki, też nie wiadomo, dlaczego - dodaje przedstawiciel firmy.
Dane z raportu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa potwierdzają słowa rozmówcy. Opublikowany on został w czerwcu i wynika z niego, że w pierwszym półroczu br. ubyło 347 tys. sztuk trzody chlewnej i aktualnie w Polsce mamy 9,2 mln sztuk świń.
Rynek żywca wieprzowego był nieprzewidywalny i taki zapewne będzie dalej. Ten rok jednak dla hodowców trzody można określić jako przychylny. Analizując wykres, widzimy, że od początku roku ceny wzrastały. Na początku lipca w większości skupów znajdujących się w bazie wiescirolnicze.pl stawki za żywca przekroczyły pułap 9 zł/kg. Średnia z całego miesiąca wyniosła 8,68 zł/kg. Aktualnie natomiast zbliżone są one do 7,00 zł/kg. Różnica zatem jest kolosalna.
- Jak już się raz obniżki wprowadzi - one przejdą i rolnicy sprzedadzą, to nikt się nie waha, żeby to zrobić za chwilę drugi raz, jeżeli ten trend dalej trwa - kontynuuje pan Andrzej.
Tendencja spadkowa lekko wyhamowała. 31 sierpnia ceny tuczników w pojedynczych skupach podniesiono o 10 groszy, spadły natomiast stawki za maciory i knury. Czy w związku z tym, że notowania świń lekko drgnęły możemy spodziewać się odwrotu sytuacji?
- Myślę, że jeżeli na Zachodzie przestanie spadać, to być może u nas za dwa, trzy tygodnie cena ruszy do przodu, po to żeby wyrównać stawki nasze do zachodnich. Ale czy tak będzie, to czas pokaże - kończy przedstawiciel firmy Jędrek.
Na podstawie informacji uzyskanych ze skupów współpracujących z Wieściami Rolniczymi, ceny żywca wieprzowego 31 sierpnia kształtują się następująco: Za kilogram tucznika wahają się od 7,00 do 7,70 zł/kg. Jeden skup oferuje ponad 8 zł/kg. Średnia stawka natomiast wynosi 7,38 zł/kg. W przypadku macior rolnik może otrzymać 5,30 - 6,00 zł/kg, przy średniej 5,67 zł/kg. Za knura z kolei notowania wynoszą 4,90 - 5,30 zł/kg. Średnia to 5,12 zł/kg. W poubojowej klasie E stawki oscylują w granicach 9,40 - 9,90 zł/kg. Jeden z pośredników proponuje ponad 10 zł/kg. Średnia cena w tej klasie wynosi 9,74 zł/kg.
Aktualne ceny żywca wieprzowego - KLIKNIJ TUTAJ