Rekordowe ceny bydła [WYKRESY]
Od kilku tygodni odnotowujemy wzrosty cen bydła. Sprawdź, ile aktualnie za żywiec wołowy płacą skupy. Czy nadal przewidywane są wzrosty?
Wzrost cen bydła
Z informacji uzyskanych od firm skupujących bydło, dowiadujemy się o kolejnych wzrostach cen, które obserwujemy od kilku tygodni. W związku z tym przeanalizowaliśmy notowania od początku 2020 roku (wykres poniżej). Wniosek jest jeden - tak wysokich cen w przeciągu tego czasu nie było. Czym są spowodowane są tak duże podwyżki?
Jest takie zapotrzebowanie. Po pandemii niektóre zakłady za zachodzie pozamykali. Tyle jest zamówień z Włoch, z Francji, z Japonii i dzwonią do Polski. Na polski rynek idzie około 17-20%, a 80% idzie za granicę - mówi przedstawiciel firmy zajmującej się skupem bydła, PH Technik.
Podobnego zdania jest rozmówca z firmy Mir - Mar s.c.
Jest w miarę dobry zbyt, ale 90 % idzie za granicę. W Polsce jest mało zwolenników wołowiny, u nas bardziej drób i wieprzowina, a cena wołowiny też przeraża społeczeństwo.
Co na temat podwyżek cen bydła sądzi Paweł Sworowski z firmy Martrans, skupującej bydło?
Przede wszystkim braki spowodowały wzrost ceny. Niskie pogłowie jest w tej chwili, a jednak na rynkach światowych jest duże zapotrzebowanie na bydło.
Aktualne ceny byków
Według danych zebranych z firm znajdujących się w naszej bazie, 18 października oferta za byka mlecznego HF wyniosła od 8,50 do 10,00 zł/kg żywca.
W przypadku byka mieszańca MCB najniższa oferowana kwota to 9,20 zł/kg, a najwyższa -10,50 zł/kg.
Byka mięsnego MM natomiast można było sprzedać za 9,70 - 11,50 zł/kg. Różnica między aktualną średnią ceną w październiku, a ubiegłym rokiem wyniosła aż 3 zł na kilogramie byka mięsnego.
Ceny jałówek
W poniedziałek, 18 października, najniższa proponowana kwota za jałówkę mleczną HF oscylowała w granicach 6,50 - 8,00 zł/kg.
Za jałówkę mieszaną MCB z kolei skupy płaciły 7,00 - 8,50 zł/kg.
Cena jałówki mięsnej MM wahała się między 7,50 a 9,00 zł/kg. W przypadku jałówki mięsnej różnica średniej ceny w październiku br. W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku jest mniejsza niż w przypadku byków i wynosi około 1,50 zł na kilogramie.
Po ile krowy?
Aktualnie cena za kilogram krowy w skupach waha się od 3,00 do 7,50 zł/kg.
Jakie są prognozy na najbliższy czas, jeśli chodzi o ceny bydła?
W ciągu ostatnich dwóch lat takich cen, jak są teraz, nie było. Na podstawie poniższego wykresu można nawet stwierdzić, że obserwujemy wzrosty od początku tego roku. Czy w związku z tym nadal przewidywane są podwyżki?
Jeśli chodzi o ceny, to myślę, że już się zatrzymało. Drugi tydzień nie podnoszę, a już na cały dzień mam zgłoszone zamówienia. Rolnicy widzą, że już do góry nie idzie, to wypychają, bo czasami może być tąpnięcie w drugą stronę - analizuje przedstawiciel z PH Technik
O opinię zapytaliśmy także Pawła Sworowskiego:
Ceny są już tak wysokie, ze handlowcy zaczynają narzekać na to, że nie mogą sprzedać, więc teraz raczej zbliżyliśmy się do stabilizacji.
Średnie ceny byka mięsnego w latach 2020 - 2021
Średnie ceny jałówek mięsnych w latach 2020 - 2021