Na wsi prawie 23 tys. bezrobotnych jest właścicielami gospodarstw rolnych
Pod koniec 2022 r. (najnowsze dane) prawie 374 tys. mieszkańców obszarów wiejskich było osobami bezrobotnymi zarejestrowanymi w urzędach pracy. Stanowili oni mniej niż połowę wszystkich bezrobotnych w kraju (46%).
Zarejestrowane osoby bezrobotne to nieco ponad 4% ludności obszarów wiejskich w wieku produkcyjnym. Najmniej było ich w województwie wielkopolskim (ponad 2%), a najwięcej w warmińsko-mazurskim (ponad 6%).
Bezrobotni właścicielami gospodarstw rolnych
Spośród wszystkich bezrobotnych mieszkających na wsi prawie 23 tys. osób posiadało gospodarstwa rolne. Najwięcej takich bezrobotnych było w województwach: podkarpackim, świętokrzyskim i łódzkim.
W województwie lubelskim tylko co dziesiąta osoba bezrobotna z zasiłkiem
Najczęstszą formą pomocy osobom, które utraciły pracę jest zasiłek dla bezrobotnych. W populacji bezrobotnych mieszkańców obszarów wiejskich w 2022 r. bez prawa do zasiłku pozostawało prawie 319 tys. osób (powyżej 85%). Najwyższy odsetek odnotowano w województwie lubelskim, w którym tylko co dziesiąta osoba bezrobotna pobierała zasiłek. Tak duży udział bezrobotnych bez prawa do zasiłku świadczy o długotrwałym charakterze bezrobocia.
Najwięcej bezrobotnych w wieku 25-34 lata
W 2022 r. wśród bezrobotnych mieszkańców wsi ponad 26% było w wieku 25-34 lata, ponad 23% stanowiły osoby w wieku 35-44 lata, a ponad 18% osoby w wieku 45-54 lata. W porównaniu z 2015 r. zaobserwowano spadki udziału bezrobotnych w grupach do 34 lat, a w pozostałych przedziałach udziały bezrobotnych wzrosły.
Prawie we wszystkich województwach w strukturze bezrobotnych według wieku przeważali bezrobotni w przedziale 25-34 lata. Wyjątek stanowiło województwo dolnośląskie, w którym przeważali bezrobotni w wieku 35-44 lata.
Natomiast największy udział najmłodszych bezrobotnych (w wieku do 24 lat) wystąpił w województwach małopolskim i wielkopolskim, a najstarszych (w wieku 55 lat i więcej) w województwie opolskim.
Bezrobocie związane jest z poziomem wykształcenia
Większość bezrobotnych rejestrujących się w powiatowych urzędach pracy to osoby o stosunkowo niskim poziomie wykształcenia. Największy odsetek stanowiły te z wykształceniem zasadniczym zawodowym oraz gimnazjalnym, podstawowym i niepełnym podstawowym, których łączny udział w ogólnej liczbie bezrobotnych w 2022 r. wynosił ponad 56%.
Odsetek bezrobotnych mieszkańców wsi z wyższym wykształceniem to niewiele ponad 10%.
Przybyło długotrwale bezrobotnych
Jeśli chodzi o długość okresu bez pracy, najliczniejszą grupę stanowiły osoby bezrobotne pozostające bez pracy powyżej 24 miesięcy - prawie 29%. W porównaniu z 2015 r. udział ten wzrósł o 4%.
Najwyższym odsetkiem osób nieposiadających pracy powyżej 24 miesięcy charakteryzowały się województwa: podlaskie, podkarpackie, mazowieckie i lubelskie, a najniższym województwo wielkopolskie.
W ujęciu gminnym najwięcej takich osób było w trzech gminach województwa podlaskiego: Białowieża (82%), Nowy Dwór (81%) i Milejczyce (80%), po jednej gminie w województwach: lubelskim - Uścimów (81%), mazowieckim - Nur (80%) i kujawsko-pomorskim - Boniewo (80%). Najniższe wartości odnotowano w gminach: Gozdnica (lubuskie) - 11,5%, Babiak (wielkopolskie) - 14%, Czorsztyn (małopolskie) - 15% i Lubawa (warmińsko-mazurskie) - 16%.