Podwyżki cen tuczników
Słońce i długi weekend = podwyżki cen świń?
Jak wynika z cotygodniowej sondy przeprowadzonej wśród skupów żywca wieprzowego współpracujących z portalem wiescirolnicze.pl, wynika, że w przeciągu tygodnia stawki, głównie za tuczniki, wzrosły o 20 - 30 groszy na kilogramie.
- Ostatnio lekkie wzrosty cen były w Niemczech, więc u nas wszyscy czekali na podwyżkę. W ubiegłym tygodniu nie bardzo chcieli w ubojniach zmieniać, a teraz troszkę się ruszyło. Myślę, że trochę pogoda i trochę długi weekend przyczyniły się do lekkich podwyżek. Aczkolwiek jednoznacznie odpowiedzieć jest trudno. Czasami wydaje się, że powinno to iść w jakimś kierunku jednym czy drugim, a za tydzień czy dwa jest jakiś ruch nie do końca spodziewany - mówi Andrzej Podgajny z firmy Jędrek, zajmujący się skupem żywca zarówno wieprzowego, jak i wołowego.
Czy po Bożym Ciele ceny spadną?
Z obserwacji rynku i tego co się dzieje przed długimi weekendami na przestrzeni lat, można wyciągnąć wnioski, że w tym okresie stawki rosną. Wynika to głównie ze zwiększonego popytu na mięso w tym czasie. Tak jest i tym razem. Pozostaje jedynie pytanie: czy po Bożym Ciele ceny spadną, czy się utrzymają?
- Raczej nie spadną, tym bardziej, że towaru nie ma dużo, a jak jest trochę większe zainteresowanie, to próbuje później jeden przed drugim coś wykupić i ta cena minimalna jeszcze wzrasta - wyjaśnia pośrednik.
Spożywamy mniej mięsa
To, że produkujemy mniej trzody chlewnej wiemy nie od dziś. Aby zaspokoić popyt coraz więcej półtusz sprowadzanych jest z zagranicy. Według bilansu za rok 2022 Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowy Instytut Badawczy wynika, że również, oprócz produkcji, spadło spożycie mięsa o około 4%.
Aktualne ceny żywca wieprzowego
W ostatnim tygodniu podniesiono stawki za tuczniki. Niezmienne natomiast pozostają kwoty za maciory i knury. Aktualne ceny za trzodę chlewną przedstawiają się następująco: