Ożywienie na rynku zbóż. Wzrosły ceny na giełdach i w skupach. O ile?
W końcu po bardzo długim czasie możemy przekazać pozytywne informacje. Po pierwsze - w skupach zdecydowanie zauważalny jest ruch w porównaniu do sytuacji, jaka miała miejsce w ciągu ostatnich kilku, jak nie kilkunastu tygodni. Po drugie - niewiele, ale w niektórych skupach wzrosły ceny za pszenicę i rzepak. Ceny za ziarno wzrosły też na światowych giełdach. Jak widać, wraz z nadejściem wiosny na rynku zbóż nastąpiło ożywienie.
Rolnicy sprzedają ziarno
Pośrednicy zauważyli wzmożone zainteresowanie i chęć sprzedaży przez plantatorów swoich płodów rolnych. Co do przyczyny takiego rozwoju sytuacji zdania są jednak podzielone. Franciszek Nowak z firmy Transrol Sp. z o.o. Sp. k., skupującej zboże sądzi, że podjęte decyzje o transakcjach podyktowane są zapowiedziami rządzących o dopłatach do zbóż.
- Żeby dostać dopłaty, to trzeba sprzedać ziarno - mówi pan Franciszek.
Na razie są to jednak zapowiedzi, nie padły żadne konkretne rozwiązania. W związku z tym inny pogląd na tę sprawę ma przedstawiciel firmy Agrito.
- To raczej przekonanie, że nie ma już na co czekać. A dopłaty? Jak nie ma tego oficjalnie potwierdzonego, to wiadomo, jak to jest.
Potwierdza jednocześnie zwiększone zainteresowanie i chęć sprzedaży ziarna przez plantatorów.
- Coś się ruszyło, to jest czasami 100 - 200 ton, ale klienci się decydują, mówią, że nie będą czekać, bo też magazyny trzeba szykować na nowe zbiory. Ja też mówię, że nie ma co czekać, bo przyjdzie za chwilę kwiecień, maj, a nasze zakłady, które skupują i wytwórnie pasz idą nadal na pełnych stanach, produkcja pasz jest bardzo znikoma i to wszystko będzie się korkowało. A ceny też nie zachęcają, ale na podwyżki nie ma co liczyć. Nie wiem, co musiałoby się wydarzyć, żeby ceny poszły do góry. Wahnięcia o 10 czy 20 złotych na tonie to są żadne podwyżki - dodaje przedstawiciel Agrito.
Wzrost cen za pszenicę i rzepak
Pozytywne informacje o podwyżkach cen za pszenicę i rzepak przełamały długo utrzymującą się tendencję spadkową. Od początku marca ewidentnie widoczne są podwyżki tych dwóch gatunków. Za rzepak na początku miesiąca pośrednicy oferowali 1630 - 1830 zł/t. Z kolei po około dwóch tygodniach najwyższa proponowana stawka podskoczyła do 1910 zł/t. W przypadku pszenicy konsumpcyjnej ceny w przeciągu trzech tygodni podniesiono z 600 - 750 zł/t na 630 - 880 zł/t. Poniżej tabela przedstawiająca kształtowanie się cen w zł/t na przestrzeni niespełna 3 tygodni.
Nie tylko rolnicy sprzedają ziarno. Również firmy przygotowują się do nowych zbiorów.
- Mamy magazyn, z którego staramy się upłynniać, jesteśmy w trakcie realizacji pewnych rzeczy, ale myślę, że do żniw będziemy wyczyszczeni. Ceny, które podajemy, są skalkulowane pod kontrakty i jak już zdecydujemy się na to, żeby od klienta kupić, to działamy jak najszybciej, żeby to wywieźć i mieć tematy zrealizowane - opowiada przedstawiciel Agrito.