Obniżki cen trzody chlewnej wyhamowały
Obniżki cen wieprzowiny trochę wyhamowały. Czy są perspektywy na podwyżki stawek za świnie?
Niemiecki rynek wieprzowy
Jak w każdy poniedziałek, skontaktowaliśmy się z wieloma skupami trzody chlewnej. Spadki cen świń widocznie wyhamowały. Jak informowaliśmy (TUTAJ) w ostatnim czasie, mimo iż gieła niemiecka utrzymywała się na stałym poziomie, w Polsce ceny świń nadal spadały. Wciąż utrzymująca się na rynku niemieckim stabilizacja cen ma również odzwierciedlenie w na rynku polskim.
- Sytuacja na niemieckim rynku trzody chlewnej prawie się nie zmienia. Ogólnie rzecz biorąc, ilości dostaw są wystarczająco dobre, aby pokryć zapotrzebowanie, które nie jest zbyt duże. Oczekuje się, że ceny pozostaną bez zmian w dalszej części roku - czytamy na niemieckiej stronie vezg.de.
Polski rynek trzody chlewnej
O sytuację na polskim rynku wieprzowiny i o zapotrzebowanie zapytaliśmy przedstawicieli firm zajmujących się skupem żywca.
- Ewidentnie widać brak towaru, więc może się uda, że coś podniosą. Jest coraz mniej gospodarstw, warunki, które rolnicy muszą spełniać - tego się boją. ASF wydaje mi się, że w tej chwili jest na drugim miejscu - to jeszcze rolnicy pewnie by wzięli na barki, ale przepisy, które weterynaria wymagają to dla niektórych ludzi są nie do przejścia. Rolnicy, którzy są przed wiekiem emerytalnym, kto im będzie robił takie rzeczy typu łazienki czy ogradzał gospodarstwo, jak oni całe życie mieli nieogrodzone, nikt się tego nie podejmie, są juz zmęczeni całą tą sytuacją, bo gdyby były persektywy obiecujące chociażby "dobre ceny", to myślę, że wszystko ludzie byliby w stanie zrobić, ale tu nie ma żadnych obietnic pozytywnych dla nich - stwierdza Paweł Sworowski z firmy Martrans.
Odmiennego zdania jest Andrzej Podgajny z firmy Jędrek:
- Część przetwórni na pewno przywozi sobie mięso, ale naszego towaru nie brakuje. Jest go więcej niż było na przykład latem. Nie są to nie wiadomo jakie ilosci, ale na pewno trochę wiecej jest, a zapotrzebowanie nie jest takie, jakie by się chciało.
Ceny wieprzowiny
Na podstawie danych zebranych ze skupów znajdujących się w naszej bazie 27 września średnia cena wyniosła od 3,936 do 4,08 zł/kg żywca. Poubojowo w klasie E z kolei średnia waha się między 5,35 a 5,60 zł/kg. Średnia za kilogram macior natomiast stanowi 2,08 zł. Za kilogram knura rolnicy mogą dostać średnio 1,63 zł.