Zboża i rzepaki - ceny najwyższe w historii
Wygląda na to, że w tym roku jeśli chodzi o ceny zbóż w okresie żniw osiągną one najwyższy pułap w historii. Specjaliści przypuszczają, że jeszcze więcej skorzystają ci, którzy zdecydują się na późniejsze przechowywanie zbiorów.
Niestety, część rolników sugerując się dobrymi cenami w roku poprzednim i dość znacznymi wzrostami cen zbóż w styczniu br., podpisało już umowy terminowe, zabezpieczając tym samym sobie cenę na ziarno jeszcze przed żniwami. Krok ten spowodował, że choćby na samym rzepaku stracili kolosalne pieniądze, gdyż w tej chwili już różnica w jego cenie pomiędzy styczniem, a dniem 18 maja wynosi 700 zł/t, ponieważ w styczniu za tonę płacono około 1700 zł/t, a teraz kwota za nowe zbiory osiąga pułap 2400 zł/t. Sytuacja ta pokazuje, jak nieprzewidywalny jest rynek i jak duże są wahania cenowe.
Wpływ hodowli trzody chlewnej w Chinach na ceny zbóż
W branży zbożowej, jeśli chodzi o globalny rynek soi, kukurydzy czy pszenicy słowo Chiny występuje w co trzecim zdaniu. To niesamowite, jak mocno ta część świata wpływa na ruch globalny w zbożu. Nigdy tak nie było w historii, jak w ostatnich trzech latach, że najwięcej soi i kukurydzy kupują Chiny - sądzi Mariusz Nowak z firmy Agronowak, zajmującej się skupem zbóż. W związku z systematycznym zwiększaniem produkcji trzody chlewnej w Chinach, podpisały one już kontrakty na zakup 7 mln ton zbóż ze zbiorów 2021. Ruchy te pozwalają przewidzieć, że kolejny sezon w przypadku cen także będzie na wysokim poziomie.
Eksport zbóż za granicę Polski
Jęczmień, pszenżyto, żyto: Prognozuje się, że żniwa 2021 będą opóźnione. Utrzymująca się optymalna dla zbóż pogoda wpływa na bardzo duże zainteresowanie zbożami paszowymi poza granicami Polski, co może spowodować, że w lipcu będzie brakowało takich zbóż jak: jęczmień, pszenżyto i żyto. Może to oczywiście negatywnie wpłynąć na producentów trzody chlewnej, którzy będą mieli ograniczony dostęp do pasz. Według Mariusza Nowaka, znaczna ilość towaru bez kontroli wyjeżdża do Niemiec, ponieważ tam oferują wyższe kwoty, choć i u nas są one wysokie. Specjalista z firmy Agronowak sądzi także, że w sezonie 2020/2021 wyeksportowano trzy razy więcej żyta i trzy razy więcej pszenżyta niż w latach wcześniejszych, zarówno drogą lądową do bliższych nas krajów, jak i drogą morską, co oczywiście ma duży wpływ na obecne wysokie ceny zbóż. Prognozowane kwoty za nowe zbiory 2021 w rejonie wielkopolski w przypadku jęczmienia i pszenżyta to 760 zł/t, a żyta 600 - 650 zł/t.
Rekordowe w historii są ceny rzepaku. Zobacz po ile na stronie nr 2