Najświeższe wieści ze skupów bydła

To już kolejny tydzień, kiedy słyszymy od pośredników o coraz to wyższych cenach bydła. Ubojnie prześcigają się w podwyżkach, aby zakupić towar.
Bydła w Polsce coraz mniej
Zapotrzebowanie na wołowinę jest duże, a bydła w kraju nie ma. Dlatego jesteśmy obserwatorami rosnących stawek.
- Braki, braki, jeszcze raz braki towaru - mówi krótko Sławomir Krzyżyński, skupujący bydło odnosząc się do kolejnych podwyżek cen.
Na razie nic nie wskazuje na to, aby sytuacja w najbliższym czasie miała się zmienić.
- Cielaków też nie sprowadzają z różnych państw, bo jest zakaz i dlatego też brakuje. Wiadomo, kto ma jakąś większą hodowlę, to ma towar, ale dużo tych mniejszych rolników polikwidowało. Przez to zrobiły się braki - wyjaśnia pośrednik.
Rozmówca wraca myślami do niedawnych czasów, kiedy to mniejsi rolnicy utrzymywali bydło, wtedy udawało się „nazbierać” odpowiednie ilości sztuk. Teraz, kiedy już nie ma małych hodowców, to pojawił się problem, aby sprostać zapotrzebowaniom rynku. Dlatego Krzyżyński, nie widzi logicznego uzasadnienia tego, że ubojnie podnoszą ceny.
- Niepotrzebne jest to przebijanie cen, bo wszyscy chcą kupić, a nie ma skąd brać - sądzi Krzyżyński.
O ile wzrosły ceny byków, jałówek i krów?
Podczas wczorajszej sondy przeprowadzonej wśród skupów i zakładów mięsnych, ceny bydła znowu poszybowały w górę. Notowania zmieniły się o 0,20 do 1,00 zł/kg żywca. Stawki po korektach przedstawiają się następująco: Za byki mleczne (HF) pośrednicy oferują od 12,50 do 15,00 zł/kg. Za mieszańcowe (MCB) z kolei stawki wahają się między 14,00 a 16,00 zł/kg. Ceny byków mięsnych (MM) natomiast wywindowały do pułapu 13,50 - 17,00 zł. Średnia stawka za mięsne podskoczyła wczoraj do 15,38 zł/kg. W przypadku jałówek mlecznych rolnik może dostać 11,00 - 13,00 zł/kg. Za kilogram mieszańcowej natomiast 12,00 - 14,00 zł/kg. Notowania mięsnych (MM) wzrosły do poziomów 13,00 - 15,00 zł/kg. Aktualne stawki za krowy to: 4,00 - 12,50 zł/kg.
- Tagi:
- ceny bydła
- krowy
- żywiec wołowy
- bydło