Najgorzej plonowała kukurydza

Na ilu hektarach rolnicy zasiali zboża? Jakie średnie plony uzyskali z hektara pszenicy, owsa czy kukurydzy?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Główny Urząd Statystyczny podał wynikowy szacunek głównych ziemiopłodów rolnych za 2015 r.
W strukturze zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi udział powierzchni zbóż intensywnych wyniósł ok. 70,4%, a udział powierzchni zbóż ekstensywnych ok. 29,6%. W porównaniu do roku ubiegłego udział powierzchni zbóż intensywnych zwiększył się o 3,9 pkt. procentowego i o tyle samo zmniejszył się udział zasiewów zbóż ekstensywnych.
W porównaniu do roku 2014 szacunkowe plony zbół ogółem spadły o 5,4 dt/ha, czyli 12,6% i wyniosły 37,3 dt/ha, natomiast plony zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wyniosły 36,7 dt/ha, tj. w porównaniu do ubiegłorocznych mniej o 4,1 dt/ha (o 10,0%).
Zbiory zbóż ogółem ocenia się na ok. 28,0 mln t, tj. o 3,9 mln t (o 12,3%) mniej w porównaniu do zbiorów ubiegłorocznych. Jeśli chodzi natomiast o zboża podstawowe z mieszankami zbożowymi - ich zbiory ocenia się na poziomie 24,7 mln t, tj. o 2,6 mln t (o 9,5%) mniej w porównaniu do zbiorów ubiegłorocznych.
A jak przedstawiają się szacunki w zbożach ozimych? Plony zbóż ozimych łącznie z ozimymi mieszankami zbożowymi według szacunku wynikowego oceniono na 40,3 dt/ha, tj. o 3,8 dt/ha (o 8,6%) mniej od plonów z roku ubiegłego.
Warto też przedstawić szacunkowe zbiory zbóż ozimych, które określono na poziomie 17,9 mln ton.
GUS podał również szacunkowe zbiory zbóż jarych łącznie z jarymi mieszankami zbożowymi.
Kukurydzę obsiano na powierzchni około 670 tys. ha. Tegoroczna susza przyczyniła się do mniejszych plonów w porównaniu do 2014 r. o około 28,5%. Średnio z jednego hektara rolnicy uzyskali 47 dt/ha. Zbiory według szacunku wynikowego określono na blisko 3,2 mln ton. Jest to mniej od zbiorów ubiegłorocznych o 29%. Należy jednak zaznaczyć, że z części plantacji nie dokonano zbiorów z powodu słabego wykszałcenia kolb i zaschnięcia roślin.