Susza i wcześniejsze zbiory kształtują rynek kukurydzy
Ostatnie dni nie przynoszą wzrostu obrotów ziarnem na rynku krajowym, który operuje w warunkach mocno uszczuplonej rynkowej podaży ziarna. Tym samym handel ziarnem na szerszym rynku pozostaje mocno ograniczony, co wynika z utrzymującej się małej sprzedaży ziarna przez rolników, a także firmy skupowe w kraju.
- Większość rolników oczekuje jednak wyższych cen za zmagazynowane zboża i czeka na wzrost cen ziarna - czytamy w cotygodniowym raporcie Izba Zbożowo-Paszowa.
Konkurencja z Morza Czarnego hamuje wzrosty cen w Polsce
Wydaje się jednak, iż z uwagi na spadki cen pszenicy na rynku światowym i ograniczone możliwości eksportu zbóż z kraju, o zwyżki cen w najbliższym czasie będzie trudno, szczególnie w odniesieniu do ziarna paszowego. Duża podaż czarnomorskiej pszenicy oferowanej w konkurencyjnych cenach odwróciła uwagę inwestorów od prognoz wyraźnie niższych zbiorów pszenicy we Francji, a także w Niemczech. Przy obecnie notowanej dużej podaży eksportowej pszenicy w krajach Basenu Morza Czarnego, głównie w Rosji i na Ukrainie, rynek światowy nie potrzebuje dużo francuskiej i niemieckiej pszenicy, przynajmniej na razie. Ponadto, na rynku nie widać presji za wzmożone zakupy ziarna przez przetwórców, którzy widząc znikome zakupy ziarna przez firmy handlowe na eksportu i śladowy eksport zbóż na razie nie podbijają cen ziarna. Należy przy tym zaznaczyć, iż od dłuższego czasu, ceny zbóż na rynku wewnętrznym oferowane przez przetwórców kształtują się powyżej parytetu portowego.
Czy mniejsze zbiory kukurydzy wpłyną na jej ceny?
W kraju obecnie trwają zbiory kukurydzy na kiszonkę, które także rozpoczęły się znacznie wcześniej niż w ostatnich latach. Uwaga uczestników rynku powoli zwraca się w kierunku zbiorów kukurydzy na ziarno. Według ocen Krajowego Związku Producentów Kukurydzy, już można stwierdzić, że z powodu suszy kukurydzy na ziarno w Polsce w sezonie 2024/25 może być o ok. 1 mln ton mniej niż w sezonie poprzednim.
- Wiele wskazuje na to, iż zbiory kukurydzy na ziarno także rozpoczną się wcześniej niż zwykle. Lokalnie, zbiory wczesnych odmian kukurydzy na ziarno mogą się rozpocząć już w połowie września - informuje IZ-P.
Krajowi przetwórcy obecnie oferują za kukurydzę mokrą około 440-520 PLN/t (30% wilgotności) z dostawą, tj. nieco więcej niż przed rokiem (400-500 PLN/t). W zależności od regionu kraju, ceny oferowane przez krajowych przetwórców za zboża ze zbiorów lat 2023-2024 z dostawą w żniwa kształtowały się następująco (DAP, wg stanu na 23 sierpnia br.):
• pszenica konsumpcyjna (12.5/76/250) – 850-920 PLN/t,
• pszenica paszowa – 780-850 PLN/t,
• jęczmień paszowy – 690-750 PLN/t,
• pszenżyto – 680-720 PLN/t,
• żyto konsumpcyjne – 580-620 PLN/t,
• żyto paszowe – 560-600 PLN/t,
• owies paszowy – 650-720 PLN/t,
• kukurydza – 840-900 PLN/t.
• rzepak – 1850-1950 PLN/t.