Jakie ceny żywca wieprzowego i wołowego?
Właśnie skontaktowaliśmy się z ponad 70. firmami skupującymi tuczniki i byki (wśród których są także zakłady mięsne). Co nam powiedzieli przedstawiciele branży skupującej żywiec?
Sytuacja na rynku wieprzowym, w przypadku cen żywca i klasy poubojowej, poprawiła się 3 tygodnie temu. Od tamtego momentu do jeszcze ubiegłego tygodnia mogliśmy zaobserwować nieznacznie podwyżki cen za kilogram tucznika. Początek drugiego tygodnia sierpnia nie zapowiada jednak wielkich zmian. Większość firm z różnych stron Polski, do których dodzwoniliśmy się, poinformowały nas, że stawek ani nie obniżają, ani nie podwyższają. Cena za kilogram żywej wagi tucznika waha się w przedziale od 4,50 do 5,60 zł. Większość podmiotów, które skupują żywiec, proponuje producentom trzody około 5,00 - 5,20 zł/kg. Maciory natomiast kosztują od 3 do 3,80 zł/kg żywej wagi. Skupy żywca nie zmieniły także stawek za knury. Choć trzeba przyznać, że sa one w poszczególnych firmach dość rozbieżne, wahają się w przedziale od 2,10 do 3,20 zł/kg.
Czyta także: Otwarto nowy rynek zbytu polskiej wołowiny KLIK
Stabilizację cenową można zaobserwować także na rynku wołowym. I nic nie zapowiada, by miało się to zmienić. Firmy skupujące żywiec proponują producentom za byka mięsnego (MM) od 6,70 do 8,50 zł/kg. Za mieszkańca natomiast (byki MCB) można dostać maksymalnie 7,20 zł/kg, a byka mlecznego (HF) - 7,00 zł/kg. Stawki za kilogram żywej wagi w przypadku jałówek kształtują się nastepująco: jałówki mięsne (MM) - 6,50 - 7,00 zł/kg, jałówki mieszańce (MCB) - 5,70 - 6,60 zł/kg, jałówki mleczne (HF) - 5,20 - 6,80 zł/kg. Producenci chcący sprzedać krowę na rzeź, dostaną za nią makymalnie 5,60 zł/kg żywej wagi.
Chcesz sprawdzić, ile kosztuje żywiec wieprzowy w poszczególnych skupach? Wejdź TUTAJ
Chcesz sprawdzić, ile kosztuje żywiec wołowy w poszczególnych skupach? Wejdź TUTAJ