Ile zbóż, warzyw i owoców zebrano w Polsce w roku 2023? Są dane GUS
Główny Urząd Statystyczny zaprezentował rezultaty wynikowego szacunku tegorocznych plonów i zbiorów zbóż, rzepaku i rzepiku, ponadto m.in. ziemniaków, buraków cukrowych, warzyw gruntowych czy owoców.
Zbiory zbóż w Polsce w roku 2023. Dane GUS.
Jak wygląda sytuacja w Polsce?
Według danych, tegoroczne zbiory zbóż ogółem oceniono na 35,8 mln ton - co jest wynikiem o pół procenta lepszym od zbiorów ubiegłorocznych.
Jak zaznaczają analitycy GUS, sierpniowe opady deszczu wydłużały czas żniw - prowadząc do zwiększenia wilgotności ziarna oraz redukcji poziomu białka w zbieranym ziarnie. Ostatecznie jednak, do końca wspomnianego miesiąca, na obszarze prawie całego kraju udało się zakończyć prace na polach.
Na podstawie prowadzonych szacunków, ocenia się, że powierzchnia uprawy zbóż ogółem w Polsce w roku 2023 roku wyniosła ok. 7,2 mln ha, w tym powierzchnia zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi – ok. 5,8 mln ha. Z tego:
- pszenicy ponad 2,4 mln ha,
- żyta ponad 0,7 mln ha,
- jęczmienia ponad 0,6 mln ha,
- owsa blisko 0,5 mln ha,
- pszenżyta ok. 1,2 mln ha,
- mieszanek zbożowych ok. 0,3 mln ha.
- Szacuje się, że plony zbóż ogółem wyniosą ok. 49,9 dt/ha, tj. o 0,4 dt/ha (o 1%) więcej od plonów ubiegłorocznych, a plony zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wyniosą 45,6 dt/ha, tj. o 0,3 dt/ha (o 1%) mniej od plonów z roku ubiegłego - opisują analitycy GUS w przedstawionym raporcie.
źródło: dane: GUS
CZYTAJ TAKŻE: AKTUALNE CENY W SKUPACH
Zbiory kukurydzy 2023. Dane GUS
Co z kolei ze zbiorami kukurydzy?
- Niskie temperatury powietrza w kwietniu i w maju spowodowały, że siewy kukurydzy były opóźnione, a wschody roślin wydłużone w czasie i nierównomierne. Warunki wzrostu i rozwoju roślin kukurydzy w kolejnych miesiącach były regionalnie zróżnicowane - zaznaczają analitycy GUS.
Według danych GUS, powierzchnia uprawy kukurydzy na ziarno zwiększyła się w porównaniu z ubiegłoroczną o około 5% i wyniosła ok. 1,3 mln ha. A według szacunków plony kukurydzy na ziarno wyniosą 72,9 dt/ha i będą większe od ubiegłorocznych o ok. 1,8 dt/ha, tj. o 3%. Zbiory kukurydzy uprawianej na ziarno oszacowano na ok. 9,2 mln t, tj. o ok. 8% więcej od ubiegłorocznych.
Powierzchnia kukurydzy uprawianej na zielonkę ma być z kolei - według szacunków GUS - mniejsza od ubiegłorocznej o ok. 4% i wynieść ponad 0,6 mln ha. Zbiory kukurydzy na zielonkę ocenia się na ok. 28,5 mln t, tj. o 6% mniej od uzyskanych w 2022 r.
Zbiory 2023. Rzepak, rzepik, ziemniaki
Według danych GUS, zbiory rzepaku i rzepiku oszacowano w tym roku na 3,7 mln t, tj. o ok. 3% więcej od ubiegłorocznych.
Zbiory ziemniaków szacuje się na ok. 5,6 mln t, tj. mniej od zbiorów ubiegłorocznych o 7%
Zbiory buraków cukrowych 2023. Dane GUS
Co z kolei z burakami cukrowymi?
Szacuje się, że powierzchnia uprawy buraków cukrowych będzie większa od ubiegłorocznej - o ok. 18% i wyniesie około 0,3 mln ha.
- Rozpoczęta w pierwszej połowie września kampania cukrownicza przebiegała bez zakłóceń w planowanych terminach. W większości rejonów uprawy buraków cukrowych zbiór zakończono w pierwszej połowie listopada - informują analitycy GUS.
CZYTAJ TAKŻE: Kampania cukrownicza 2023/2024 - najważniejsze informacje
Wysokość plonów buraków cukrowych oszacowano niżej od ubiegłorocznych o ok. 4% - na poziomie 613 dt/ha. Zbiory buraków cukrowych ocenia się na ok. 16,0 mln t, tj. o ok. 13% więcej od zbiorów uzyskanych w 2022 r.
Zbiory warzyw w roku 2023 w Polsce Dane GUS
Jak informuje GUS produkcję warzyw gruntowych szacuje się na ponad 3,8 mln t, tj. na poziomie 3% niższym w porównaniu z rokiem ubiegłym.
- Warunki wegetacji dla roślin warzywnych w 2023 r. były na ogół mniej korzystne w porównaniu z rokiem poprzednim. Siewy warzyw nastąpiły z pewnym opóźnieniem spowodowanym niskimi temperaturami powietrza i zbytnią wilgotnością gleby. Ocieplenie, notowane w kolejnych tygodniach sprzyjało natomiast wysadzaniu rozsad i siewom warzyw odmian późnych - komentują analitycy GUS.
Zbiory kapusty w bieżącym roku wyniosły ok. 632 tys. t, czyli 2% mniej niż w 2022 r.
Produkcję kalafiorów oszacowano na przeszło 128 tys. t, tj. o 3% mniej niż przed rokiem, przy czym jakość zebranych główek była przeważnie niezadowalająca.
Produkcję cebuli oceniono na ok. 636 tys. t, czyli o ok. 2% mniej niż w roku poprzednim, zbiory marchwi obniżyły się o prawie 7% do 578 tys. t, natomiast buraków zwiększyły się o ok. 7% do niemal 259 tys. t.
Zbiory pomidorów gruntowych oszacowano na 171 tys. t, tj. na poziomie zbliżonym do uzyskanego w 2022 r., zaś produkcja ogórków zmalała o 9% do niespełna 132 tys. t.
Zbiory pietruszki wyniosły 148 tys. t, czyli o ok. 10% mniej niż w roku poprzednim, selerów korzeniowych zmalały o ok. 4% do 106 tys. t, a kukurydzy cukrowej zwiększyły się o ok. 16% do 154 tys. t.
Łączna produkcja dyni, kabaczków i cukinii wyniosła 405 tys. t i była o ok. 7% mniejsza niż rok wcześniej. Zbiory wszystkich pozostałych gatunków warzyw gruntowych szacuje się nieznacznie powyżej 502 tys. t.
Zbiory owoców 2023 w Polsce. Dane GUS
Jak można przeczytać w analizie GUS, zbiory owoców z drzew w sadach są szacowane na niespełna 4,4 mln t, tj. o ok. 9% mniej od produkcji z roku poprzedniego
Zbiory owoców z krzewów owocowych w sadach oraz plantacji jagodowych oceniono na niespełna 566 tys. t, tj. o ok. 6% mniej niż w roku poprzednim
Przypomnijmy: wspomniane wyżej analizy opracowywane są na podstawie ekspertyz rzeczoznawców GUS - od szczebla gminnego).