Drób tańszy, a opłacalność większa. Jak to możliwe?
W tym roku produkcja mięsa drobiowego na świecie ma zwiększyć się o ponad 0,5% - do ponad 104 mln ton. Wzrost przewidywany jest również na rynku Unii Europejskiej. Czynnikami, które będą sprzyjały rozwojowi produkcji na rynku unijnym, są: spadek kosztów produkcji (głównie pasz), utrzymujący się popyt na mięso drobiowe oraz mniejsza intensywność występowania wirusa grypy ptaków w porównaniu z latami poprzednimi.
Rośnie produkcja mięsa drobiowego w kraju
W Polsce produkcja mięsa drobiowego też rośnie. W okresie styczeń - maj krajowa produkcja osiągnęła ponad 1,4 mln ton i była o ponad 5% większa niż przed rokiem. Wzrost był spowodowany przede wszystkim obniżką cen pasz, które mają największy wpływ na rentowność produkcji. Równocześnie czynnikami, które zachęcały do zwiększania produkcji, były: popyt eksportowy, wysoka konsumpcja wewnętrzna oraz konkurencyjność cenowa drobiu względem mięsa wieprzowego. Dotychczasowa sytuacja rynkowa oraz poprawa opłacalności chowu będą prawodopodobnie skutkowały umiarkowanym wzrostem produkcji drobiarskiej w Polsce w całym 2024 r.
Dynamiczny wzrost eksportu, szczególnie poza UE
Według wstępnych danych ministerstwa finansów w okresie styczeń - kwiecień 2024 r. odnotowano dynamiczny (o ponad 10%) wzrost eksportu produktów drobiowych z Polski w porównaniu z analogicznym okresem 2023 r. Czynnikiem stymulującym był utrzymujący się popyt na mięso drobiowe, zarówno w Unii Europejskiej, jak i przede wszystkim na rynkach pozaunijnych oraz konkurencyjność cenowa polskiej oferty asortymentowej na rynku UE.
Dwie trzecie eksportowanego asortymentu drobiowego (wzrost o prawie 4% rok do roku), znalazło nabywców w krajach UE. Bardzo duża dynamika wzrostowa charakteryzowała eksport produktów drobiowych na rynki pozaunijne - o 27% więcej niż przed rokiem.
W strukturze asortymentowej naszego eksportu produktów drobiowych dominowało mięso, którego sprzedaż zagraniczna wyniosła ponad 585 tys. ton. Głównymi kierunkami eksportu były kraje UE: Niemcy (95 tys. ton), Francja (62 tys. ton) i Niderlandy (55 tys. ton). Poza Unię Europejską najwięcej wyeksportowano do Wielkiej Brytanii (60 tys. ton), Demokratycznej Republiki Konga (22 tys. ton) i Wietnamu (20 tys. ton).
Znacznie mniejszy import
Z uwagi na dużą podaż drobiu z produkcji krajowej znacznie mniejszy był import produktów drobiowych do Polski. W okresie pierwszych czterech miesięcy 2024 r. zaimportowano blisko 60 tys. ton produktów drobiowych - o około 17% mniej rok do roku.
Umiarkowany wzrost cen skupu
Na rynku krajowym sytuacja cenowa w skupie kurcząt brojlerów na początku czerwca 2024 r. charakteryzowała się umiarkowanym wzrostem cen, który notowany był od połowy lutego 2024 r. Wzrostowi cen sprzyjał utrzymujący się duży krajowy popyt na ten gatunek mięsa, spowodowany jego konkurencyjnością cenową w stosunku do pozostałych źródeł białka zwierzęcego. Równocześnie czynnikiem oddziałującym prowzrostowo na ceny skupu kurcząt brojlerów w Polsce był popyt eksportowy, spowodowany utrzymaniem się konkurencyjności cenowej na rynku UE oraz zwiększonymi możliwościami eksportu na rynki pozaunijne po odzyskaniu przez Polskę w kwietniu statusu kraju wolnego od występowania grypy ptaków.
Ceny skupu niższe, a opłacalność większa
Pomimo tendencji wzrostowej, średnie ceny skupu kurcząt brojlerów kształtowały się na poziomie niższym niż przed rokiem. W trzecim tygodniu czerwca na rynku krajowym średnia cena zakupu kurcząt brojlerów po raz pierwszy od połowy października 2023 r. przekroczyła poziom 5 zł/kg. Średnia krajowa cena skupu kurcząt brojlerów była jednak o ponad 10% niższa niż przed rokiem.
Pomimo niższego poziomu cen uzyskiwanych w skupie, opłacalność produkcji kurcząt była większa niż przed rokiem, do czego przyczyniły się niższe ceny pasz.
CZYTAJ TEŻ: Nasi rolnicy sprzedali w lipcu rekordową ilość zboża. Za ile?
- Tagi:
- mięso
- opłacalność
- ceny
- drób
- produkcja