Coraz większe komplikacje na rynku wieprzowiny [SIERPIEŃ 2024]
O sytuacji na rynku trzody chlewnej informuje w cotygodniowym raporcie prezes Krajowego Zrzeszenie Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej - POLPIG: Aleksander Dargiewicz.
Rynek wieprzowiny - nie pomogły EURO i Olimpiada
W czerwcu, lipcu i sierpniu obserwowaliśmy dwie duże imprezy sportowe.
- Najpierw spora grupa kibiców przyjechała do Niemiec na Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Jeszcze więcej osób odwiedziło Paryż, aby zagrzewać do walki sportowej swoich reprezentantów podczas Igrzysk Olimpijskich. Branża liczyła, że rynek wieprzowiny na tym skorzysta. Niestety ani w pierwszym, ani w drugim przypadku nie zanotowaliśmy wyraźnych impulsów rynkowych - komentuje Aleksander Dargiewicz.
Zaznacza jednocześnie, że sezonowy wzrost cen wspierany dużymi imprezami sportowymi nie nastąpił. Do końca czerwca - wbrew przewidywaniom - ceny skupu tuczników w Niemczech pozostawały stabilne, z koeli na przełomie czerwca i lipca odnotowano pierwszą redukcję ceny do 2,10 €/kg (wbc). Kolejny spadek o 10 eurocentów do 2,00 €/kg, jak podaje szef POLPIG-u, pojawił w końcu lipca.
- Eksperci zakładają, że w drugiej połowie sierpnia ceny skupu powinny pozostać stabilne, ale czy jesteśmy w stanie cokolwiek przewidzieć na tak niepewnym rynku? - dywaguje Dargiewicz.
Komplikacje na rynku wieprzowiny przez ASF
W zeszłym tygodniu krajowe cenniki nie podążały za trendem niemieckim, ponieważ ogniska ASF w stadach świń znacznie skomplikowały sytuację - zarówno rolnikom, jak i odbiorcom świń. - Za klasę E ubojnie w ubiegłym tygodniu płaciły ok 8,50-8,60 zł/kg (+0,10 zł/kg) - podaje prezes KZP-PTCh. Podkreśla przy tym, że jeżeli zakładane prognozy sprawdzą się, nie powinno dojść do większych zmian na rynku w nadchodzących tygodniach.
AKTUALNE CENY ŻYWCA WIEPRZOWEGO W SKUPACH. KLIK