Chiny zwiększają wsparcie dla rolnictwa. Które państwa przekazują najwięcej?
Pięć krajów najmocniej wspierających rolnictwo wg OECD
W analizy OECD wynika, że w latach 2021-2023 wsparcie dla producentów określanie jako udział w przychodach brutto gospodarstw rolnych wśród badanych państw wahało się w granicach od 45 proc. do minus 15 proc. Średnia dla krajów OECD wynosiła 14 proc., a średnia dla rynków wschodzących (np. niektóre kraje Ameryki Południowej i Azji Południowo-Zachodniej) to 6,5 proc.
Czołówką krajów, w których udział państwowego wsparcia we wpływach brutto rolników jest największy otwiera Norwegia (prawie 50 proc.). Za nią są: Islandia, Szwajcaria, Korea Południowa (również ponad 40 proc.) i Japonia (ponad 30 proc.). Kraje takie jaki Meksyk, Turcja, Izrael, Chiny, kraje UE, Wielka Brytania i Filipiny przekazują wsparcie sięgające od 10 do 20 proc. udziału we wpływach brutto gospodarstw.
Zobacz także: Nowość dla rolników w 2025. Nie spełnisz tego wymogu? Wsparcie będzie mniejsze
Na drugim biegunie znajdują się Indie, Wietnam i Argentyna. Polityka tych państw dąży do utrzymania cen produktów rolnych na niskim poziomie (w porównaniu do cen panujących na rynkach światowych). W efekcie wsparcie państwa dla rolników jest tam na minusie. Co nie oznacza, że sektor rolny nie dostaje żadnej pomocy. Jej wysokość nie jest jednak na tyle duża, by zrównoważyć skutki utrzymywania niskich cen żywności. W przypadku Indii ujemny wskaźnik udziału pomocy państwa we wpływach brutto gospodarstw w latach 2021-2023 wahał się w okolicach minus 15 proc. W Wietnamie wynosił ok. 12 proc. na minusie, w Argentynie – minus 10 proc.
Autorzy raportu OECD porównali też aktualne dane dotyczące polityki rolnej państw w tymi sprzed 20 lat. Okazuje się w większości poziom wsparcia państw mierzony jako udział we wpływach brutto gospodarstw rolnych zmniejszył się. Wyjątkiem są Chiny, gdzie wskaźnik ten wzrósł z 5 proc. w latach 2000–2002 do 14 proc. w latach 2021–23.
Chiny zwiększają ogólne wsparcie dla rolnictwa
Podobnie wnioski płyną też z porównania innych wskaźników za pomocą których OECD mierzy politykę rolną państw. W ostatnich 20 latach za ok. 70 proc. całego pozytywnego wsparcia rolnictwa odpowiadały niezmienne cztery gospodarki – Chiny, Japonia, Unia Europejska i Stany Zjednoczone. W tym czasie zmieniły się jednak ich udziały. W latach 2000-2002 największy udział we wsparciu producentów rolnych należał do UE (30 proc.). Kolejne miejsca zajmowały: Japonia (17 proc.), Stany Zjednoczone (17 proc.) i Chiny (7 proc.). Tymczasem w latach 2021–2023 Chiny odpowiadały za około 45 proc. pozytywnego wsparcia producentów, Unia Europejska zanotowała 15 proc., Stany Zjednoczone 7 proc., a Japonia – 4 proc.
Pozycję lidera jeśli chodzi o wsparcie negatywne niezmienne zajmują Indie, których udział w tym wskaźniku zwiększył się z 61 proc. w latach 2000-2002 do 75 proc. w latach 2021-2023.
Czytaj również: Dofinansowanie do zakupu ciągnika rolniczego! Jaka wysokość dotacji?
Raport OECD „Monitoring i ewaluacja polityki rolnej 2024. Innowacje dla zrównoważonego wzrostu i produktywności” („Agricultural Policy Monitoring and Evaluation 2024.Innovation for sustainable productivity growth”) ukazał się w listopadzie 2024 r. OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) skupia 38 wysoko rozwiniętych i demokratycznych państw świata. Polska jest jej członkiem od 1996 r. Kraje nienależące do OECD ujęte w raporcie to m.in. Chiny, Indie, Ukraina, Argentyna czy Indonezja.
- Tagi:
- polityka rolna
- Indie
- Chiny
- OECD