Ceny bydła: półtusze po 30 złotych za kilogram? Gdzie jest granica?

W dalszym ciągu widoczne jest rozchwianie na rynku żywca wołowego. W połowie miesiąca stawki dość mocno spadały. Był to wynik nadmiaru towaru wystawionego do sprzedaży. Rolnicy wówczas w popłochu wyprzedawali bydło w obawie przed pryszczycą. Koniec miesiąca z kolei przyniósł pozytywne zmiany.
Bydła brakuje nie tylko w Polsce
Pokłosiem wcześniej wyprzedawanych sztuk jest poszukiwanie towaru przez rzeźnie. W związku z tym ceny znowu rosną.
- W Polsce w tej chwili nie ma bydła, bo dwa tygodnie temu i trzy tygodnie temu był taki mocny wysyp, gdzie rolnicy spanikowali i wystraszyli się pryszczycy u naszych sąsiadów. Sprzedaż była przyspieszona o co najmniej miesiąc do dwóch. Klient mi mówił: "No miałem sprzedać w maju, w czerwcu, ale boję się, więc przyjedź, zabierz to bydło” - mówi Daniel Przybył, skupujący bydło.
Wygląda zatem na to, że nie tylko teraz, ale również w niedalekiej przyszłości ubojnie nadal będą usilnie poszukiwały towaru. Zapotrzebowanie na wołowinę jest zbyt duże, aby sprostać oczekiwaniom rynku. Czy to oznacza, że stawki za bydło, jak wielu sądzi - już wysokie - będą jeszcze rosły?
- Nie zawsze to, co się dzieje na rynku europejskim odzwierciedla się na naszym, ale może tak być - dodaje rozmówca.
Historyczne ceny bydła
Koniec kwietnia wywindował ceny bydła do historycznych poziomów. Średnia stawka za byki mięsne w poniedziałkowej sondzie przeprowadzonej w skupach wyniosła 14,38 zł/kg. Tak wysokiej ceny statystycznej nie notowaliśmy nigdy. Pytanie, gdzie jest granica?
- Miałem nawet telefony, że w tym roku cena mięsa za półtusze dojdzie do 30 zł - zdradza pan Daniel.
Aktualnie za byki w klasie poubojowej rzeźnie płacą około 26 zł/kg. W poniedziałek ceny podskoczyły w większości skupów o 0,50 do 1,50 zł/kg. Po zmianach aktualne stawki byków HF oscylują w granicach 11,50 - 13,50 zł, średnia wynosi 13,75 zł/kg. W przypadku MCB rolnik może dostać 12,50 - 15,00 zł/kg. Średnia to 12,36 zł/kg. Minimalne i maksymalne oferty na byki MM pozostały na stabilnym poziomie i wynoszą od 12,50 do 15,50 zł/kg. Podwyżki jednak dotyczyły pośrednich stawek, które wywindowały średnią do pułapu 14,38 zł/kg. Za byki najwyższej jakości rolnik może liczyć na 16,50 zł/kg.
Ceny jałówek również wzrosły. Za mleczne wahają się od 10,50 do 12,50 zł/kg, przy średniej 11,52 zł/kg. W przypadku jałówek mieszańcowych oferty opiewają na kwotę 11,80 - 13,50 zł/kg. Średnia stawka za nie wynosi 12,36 zł/kg. Notowania jałówek mięsnych z kolei mieszczą się w granicach 11,80 - 14,00 zł/kg. Średnia MM ze wszystkich skupów to 13,16 zł/kg. Za te najwyższej jakości rolnik może dostać 15,50 zł/kg.
Ceny krów w zależności od klasy wahają się między 7,00 a 11,50 zł/kg.
- Tagi:
- ceny bydła
- byki
- żywiec wołowy