Agro Akademia Soi 2019 [ZDJĘCIA]
- 1/6
- następne zdjęcie
Czy rolnicy przekonają się do uprawy soi w Polsce? Tego chciałyby firmy, które postanowiły po raz kolejny zorganizować Agro Akademię Soi.
Saatbau - lider genetyki tej rośliny w Europie, BASF - dostawca programu ochrony, ADOB - firma specjalizująca się w nawożeniu dolistnym oraz Donau Soya - organizacja promująca uprawę soi w Polsce i w Europie postanowiły zorganizować cykl spotkań "Agro Akademia Soi". Jedno z nich miało miejsce w Dolsku (Wielkopolska). Na jakie aspekty uprawy soi zwrócono tam uwagę?
Czytaj także: Uprawa soi w Polsce. Kalkulacje opłacalności. Czy warto?
O soi na świecie i w Polsce mówił Przemysław Gawlas z Donau Soya. Wspomniał o tym, że w 2018 roku w naszym kraju soję wysiano na 16 400 hektarach, a więc areale podobnym sprzed roku. Zastanawiał się nad tym, dlaczego w polskich rolnikach jest opór przed soją, skoro z powodzeniem uprawią ją farmerzy z Ukrainy, Czech, Słowacji, Estonii czy nawet Szwecji?
Emilia Fink - Podyma z Saatbau przedstawiła najważniejsze zasady uprawy soi. Wspomniała o tym, że trzeba zwracać uwagę na dokładną uprawę gleby (musi być dobrze spulchniona i bez grudek). A także zwracać uwagę na termin wysiewu soi (od konkretnej daty ważniejsza jest temperatura gleby). Soję możemy wysiać, gdy temperatura gleby osiągnie 10 stopni Celsjusza. Przedstawiła także dobór odmian idealnych dla rejonu Wielkopolski.
Z kolei Robert Nowak z firmy Adob wspomniał o nawożeniu soi, natomiast Krzysztof Konieczka z BASF przedstawił program ochrony i zbiór. Przedstawiciele firmy Agrolok zachęcili zebranych na sali rolników do współpracy. Zapewnili, że jeśli zdecydują się na uprawę soi, chętnie ją kupią.
Mając na względzie fakt, że krajowa soja ma niższy poziom białka niż ziarno importowane, Agrolok przygotował specjalną ofertę skupu dla polskich plantatorów soi. Wszystko po to, aby wspierać krajową produkcję soi. Ziarno soi przetwarzane jest w Zakładzie Uszlachetniania Białka Roślinnego - jest to najnowsza inwestycja firmy Agrolok, gdzie powstają innowacyjne uszlachetnione komponenty paszowe non GMO z linii Protina, przeznaczone do żywienia drobiu, trzody i bydła. Produkty te powstają w unikalnej na skalę europejską technologii i wyróżniają się niespotykanie wysoką strawnością składników pokarmowych.
- Dla przykładu, strawność białka w produkcie Protina Fat to średnio 95%. Efekt ten osiągnięty jest dzięki procesowi minimalizacji zawartości czynników antyodżywczych, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości biologicznej białka. W ramach linii Protina powstaje również produkt Protina Standard, pozwalający hodowcom bydła opasowego, mlecznego, trzody chlewnej, a także drobiu na zwiększenie rentowności produkcji. Protina Junior to z kolei uszlachetnione pełnotłuste ziarno soi o obniżonym poziomie wilgotności i włókna, dla zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa najmłodszych zwierząt - powiedział przedstawiciel firmy Agrolok.
Więcej informacji o zabiegach agrotechnicznych, które trzeba wykonać przy uprawie soi znajdziecie w marcowym numerze Wieści Rolnicze. Gazetę można zaprenumerować.
- 1/6
- następne zdjęcie