37 mln euro dla rolników, którzy ucierpieli na skutek przymrozków i gradobić
Minister rolnictwa Czesław Siekierski ogłosił, że Komisja Europejska przyznała Polsce 37 mln euro na pomoc dla rolników, którzy ucierpieli w wyniku kwietniowych przymrozków i majowych gradobić.
Gradobicia w lipcu w Małopolsce
Na początku tego tygodnia doszło do gradobicia w Małopolsce, w Wolbromiu. Kule miały mieć kilka centymetrów średnicy.
Zadzwoniliśmy do Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Karniowicach, by zapytać się jak duże szkody w uprawach spowodowały lipcowe gradobicia. Jest jednak zbyt wcześnie, by uzyskać takie informacje.
37 mln euro na pomoc dla rolników, którzy ucierpieli przez przymrozki i gradobicia w sadach i winnicach
Z kolei dobrą wiadomość przekazał minister rolnictwa Czesław Siekierski podczas wczorajszej konferencji prasowej. Komisja Europejska przydzieliła Polsce 37 mln euro na pomoc dla rolników, którzy ucierpieli na skutek przymrozków i gradobić w sadach i winnicach.
- Byliśmy z rolnikami od początku i kwestię poniesionych przez nich strat przedstawialiśmy na forum Unii Europejskiej już w maju - przypomniał minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski podczas dzisiejszej konferencji prasowej. - Bruksela przydzieliła Polsce 37 mln euro na pomoc dla rolników poszkodowanych w wyniku przymrozków i gradobić w sadach i winnicach - dodał minister.
Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że Komisja Europejska bardzo szybko zareagowała na prośby.
Do kogo zostanie skierowana pomoc?
Budżet pomocy unijnej alokowanej dla Polski wynosi 37 mln EUR, dla Czech 15 mln EUR, a dla Austrii 10 mln EUR.
W przypadku Polski wsparcie zostanie skierowane do producentów winogron i innych owoców, którzy zostali poszkodowani w wyniku kwietniowych przymrozków oraz majowych gradobić.
- Sposób wdrożenia systemu wsparcia będzie podlegał notyfikacji do Komisji Europejskiej, a wypłaty wsparcia na rzecz rolników będą musiały zostać zrealizowane do 31 stycznia 2025 r. - poinformował minister Czesław Siekierski. - Państwo członkowskie może powiększyć wysokość pomocy o 200 proc. kwoty z budżetu UE, w przypadku Polski o 74 mln EUR – uzupełnił minister.
Minister zwrócił uwagę, że do 15 czerwca 2025 r. jesteśmy zobowiązani przedstawić Komisji Europejskiej raport o realizacji wsparcia, w tym o sposobie, w jaki zapewniliśmy obiektywne i niedyskryminujące podejście.
Czesław Siekierski podkreślił, że nie ma jeszcze ostatecznej wyceny strat, gdyż komisje szacujące straty jeszcze pracują i mamy jedynie dane okresowe.