31 sierpnia - koniec ważnych terminów!
Jeśli chcesz skorzystać z płatności dla małych gospodarstw lub zrobić korektę we wczesniej złozonym wniosku o Interwencję - Rolnictwo ekologiczne PS WPR 2023-2027, nie możesz przegapic tych terminów.
Zasady płatności dla małych gospodarstw
Jak informuje resort rolnictwa, płatność ta zastąpi wszystkie wnioskowane płatności bezpośrednie: podstawowe wsparcie dochodów, płatność redystrybucyjną, płatność dla młodych rolników, wszystkie płatności związane z produkcją oraz płatności w ramach ekoschematów. Rozwiązanie to dotyczy rolników, którzy posiadają gospodarstwa o powierzchni do 5 ha i złożyli wnioski o przyznanie płatności za 2023 r.
Stawka płatności dla małych gospodarstw wynosi równowartość kwoty 225 euro/ha.
Jeżeli rolnik, żądający przyznania płatności dla małych gospodarstw, we wniosku o przyznanie płatności za rok 2023, ubiegał się także o przyznanie przejściowego wsparcia krajowego (uzupełniającą płatność podstawową lub płatność do tytoniu), płatności ONW, płatności ekologicznej, płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej – wówczas poza płatnością dla małych gospodarstw może otrzymać pieniądze z tych płatności.
- Żeby skorzystać z takiego rozwiązania wystarczy złożyć do 31 sierpnia 2023 r. za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (aplikacja eWniosekPlus) skan oświadczenia „Żądanie przyznania płatności dla małych gospodarstw” - podkreśla ministerstwo rolnictwa.
Więcej informacji oraz treść oświadczenia są dostępne pod adresem: https://www.gov.pl/web/arimr/platnosc-dla-malych-gospodarstw-2023.
Zakres możliwych zmian we wnioskach
Również do końca bieżącego miesiąca rolnicy, którzy zawnioskowali o Interwencję – Rolnictwo ekologiczne PS WPR 2023-2027, mogą dodatkowo zawnioskować lub dokonać zmiany wniosku w zakresie:
- Pakietu 7. Uprawy paszowe na gruntach ornych;
- Pakietu 8. Trwałe użytki zielone lub
- Pakietu 9. Małe gospodarstwa z uprawami ekologicznymi (w zakresie upraw paszowych i TUZ).
- Jest to skutkiem zmiany zasad przyznawania płatności w ramach tych pakietów, tj. obniżenia z 0,5 do 0,3 DJP/ha minimalnego poziomu obsady zwierząt przy ubieganiu się o płatności do upraw paszowych i TUZ - wyjaśnia ministerstwo.
W ramach prac nad zmianą Planu Strategicznego WPR na lata 2023-2027 Polska proponowała również inne zmiany w zakresie płatności bezpośrednich, dotyczące normy GAEC 6, ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi oraz premii za zrównoważoną produkcję roślinno-zwierzęcą w ramach Interwencji – Rolnictwo ekologiczne. Jednak - jak podkreśla resort rolnictwa - na zmiany w tym zakresie Komisja Europejska nie wyraziła zgody.
________________________________________
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.