2 lata BlueN na polskim rynku
BlueN to produkt wspierający odżywianie roślin azotem, zawierający bakterie Methylobacterium symbioticum, które w odróżnieniu od innych bakterii wiążących azot, zasiedlają część nadziemną roślin. Asymilacja azotu odbywa się poprzez liście przy użyciu nitrogenazy. W ten sposób bakterie Methylobacterium symbioticum dbają o rośliny, na których bytują, aby były one jak najbardziej produktywne. Intensyfikują ich wzrost i rozwój przez cały cykl wegetacji dostarczając azot z powietrza, niezależnie od ilości azotu dostępnego w glebie.
Doświadczenia w uprawach
Podczas konferencji Paweł Talbierz z firmy Corteva Agriscience i Paweł Kossakowski z firmy Chemirol podsumowali doświadczenia jakie były prowadzone przy użyciu produktu BlueN w różnych uprawach zarówno w Polsce, jak i również w innych państwach europejskich. Podczas prezentacji przytoczono wiele ciekawych wyników plonowania z wykorzystaniem konwencjonalnego nawożenia oraz nawożenia z dodatkiem produktu BlueN. Na uwagę zasługują obserwacje prowadzone w rzepaku ozimym odmiany Dominator w SDOO KARŻNICZKA. Na części pola gdzie zastosowano zwykłe nawożenie w dawce 150 kg/ha N zebrano 3,24 t rzepaku, natomiast przy tej samej dawce nawozu z dodatkiem BlueN plon wyniósł 4,25 t, czyli o ponad tonę więcej. Podobne efekty mogliśmy zobaczyć w uprawie pszenicy ozimej, jęczmienia ozimego, kukurydzy, buraka cukrowego oraz ziemniaka. Każdy kolejny slajd potwierdzał znaczące przyrosty plonów przy zastosowaniu BlueN.
Rekomendacje stosowania BlueN
Prelegenci z ramienia Chemirolu oraz Cortevy Agriscience odświeżyli rekomendacje dla stosowania BlueN. Dla uprawy rzepaku najlepsze efekty zostały uzyskane przy jesiennej aplikacji BlueN w fazie ok. 4 liścia w zalecanej ilości 0,33 kg/ha. Dawka o tej porze wegetacji daje bakteriom więcej czasu na działanie. Wiosną BlueN w rzepak podajemy wraz z ruszeniem wegetacji w ilości 0,33 kg/ha. Dodatkowo poznaliśmy listę kompatybilności, czyli produktów z którymi można bezpiecznie łączyć preparat.
Rolnicy o swoich doświadczeniach
W kolejnej części konferencji wystąpili rolnicy wraz ze swoimi opiekunami. Podzielili się z nami spostrzeżeniami oraz wynikami ze stosowania produktu BlueN. Mieliśmy przyjemność poznać Przemysława Galasa - rolnika z miejscowości Łagwy w woj. wielkopolskim. W październiku został u niego ustanowiony nowy rekord Polski w zbiorze buraka cukrowego. Ponadto wystąpił Robert Szymański, który prowadzi Gospodarstwo Nasienne w powiecie hrubieszowskim, a także Krzysztof Adamowicz z mazowieckiego, który jest sadownikiem.
BlueN wkracza w 3 sezon Na zakończenie Marcjanna Pawlak i Rafał Opiłowski z Chemirolu oraz Vasyl Golubka z Cortevy otworzyli 3 rok współpracy w ramach strategii win-win. Jak deklarował Vasyl Golubka współpracy będzie przyświecało 5 ważnych punktów:
- zrównoważone rolnictwo,
- korzystny wpływ na środowisko,
- wspieranie rolników w realizacji Zielonego Ładu,
- partnerstwo ze społecznością rolniczą,
- edukacja i świadomość