100 tys. zł na płyty obornikowe i zbiorniki na gnojowicę
28 grudnia rusza nabór wniosków na inwestycje mające na celu ochronę wód przed azotanami.
Rolnicy zainteresowani wyposażeniem swojego gospodarstwa w płyty obornikowe i zbiorniki na gnojowicę mogą od jutra, 28 grudnia do ARiMR składać wnioski o środki na ten cel.
Program, z którego można otrzymać dofinansowanie do zakupu płyt obornikowych i zbiorników na gnojowicę to "Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych" w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych" finansowanego z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020. Nabór wniosków potrwa do 25 lutego 2019 r.
Maksymalnie na jedno gospodarstwo można otrzymać 100 tys. zł. Pomoc przyznawana jest w formie refundacji części poniesionych kosztów kwalifikowalnych operacji, w wysokości do:
1) 60% kosztów kwalifikowalnych - w przypadku operacji realizowanej przez „młodego rolnika”;
2) 50% kosztów kwalifikowalnych - w przypadku operacji realizowanej przez rolnika niebędącego „młodym rolnikiem”.
Na co można otrzymać pieniądze?
Jak podaje ARiMR: wsparcie można otrzymać na inwestycje zapewniające dostosowanie gospodarstwa do wymagań określonych w Programie działań, dotyczących warunków przechowywania:
- nawozów naturalnych wyprodukowanych w gospodarstwie
- kiszonek
- doposażenie gospodarstwa w urządzenia do aplikowania nawozów naturalnych;
Kto może ubiegać się o pomoc?
Rolnik, w gospodarstwie którego jest posiadaczem, prowadzi chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich w rozumieniu przepisów o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich, zwanych dalej „zwierzętami gospodarskimi”. Wykluczeni są właściciele ferm drobiu powyżej 40 000 stanowisk oraz trzody chlewnej powyżej 2 000 stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior.
Lista kolejności przysługiwania pomocy zostanie zamieszczona na stronie Agencji w terminie 50 dni od dnia zakończenia naboru wniosków.