Zwalczanie chwastów w kukurydzy - doglebowo czy nalistnie?
Zabiegi zwalczania chwastów można wykonywać na dwa sposoby - doglebowo lub nalistnie. Z uwagi na niskie koszty ochrony oraz wysoką skuteczność najbardziej popularne były przez wiele lat zabiegi wykonywane bezpośrednio po siewie kukurydzy.
- Obecnie, z uwagi na przedłużające się okresy wschodów chwastów (okresy suszy przed i po siewie) oraz potrzebę wydłużenia aktywności biologicznej herbicydów w glebie, popularność zyskują środki o działaniu doglebowym, które poza aplikacją typowo przedwschodową, mogą być stosowane w bardzo wczesnej fazie rozwojowej kukurydzy (1-2 liście, nie później niż do 3 liścia) - informuje ekspert, dr Roman Kierzek.
Największe możliwości skutecznego zwalczania chwastów w kukurydzy uzyskuje się jednak , wykorzystując herbicydy stosowane nalistnie.
- Dla kukurydzy moment krytyczny zwykle rozpoczyna się 21-28 dni po wschodach, w fazie rozwojowej BBCH 13-14 , tzn. w fazie 3-4 liści. Zabiegi nalistne najczęściej wykonuje się w fazie od 2 do 8 liści kukurydzy. W tym czasie rośliny wykazują najmniejszą wrażliwość na środki chwastobójcze, a chwasty z uwagi na zbliżoną fazę rozwojową są skuteczniej zwalczane. Zabiegi nalistne wykonuje się zwykle w drugiej połowie maja i w zależności od warunków atmosferycznych są wykonywane zwykle aż do połowy czerwca. Wielu plantatorów kukurydzy preferuje ten termin zabiegów odchwaszczających, gdyż wtedy jest już po szczycie prac wiosennych - informuje dr Kierzek i jak dodaje, wybór terminu zabiegu należy warunkować fazą rozwojową kukurydzy, ale także pojawieniem się na plantacji wschodów większości spodziewanych gatunków chwastów dwu i jednoliściennych.