Żniwa 2020. Jakie plony zbóż? Jakie zbiory rzepaku?
Polscy rolnicy mają zebrać w tym roku o 11% więcej zbóż niż w roku 2019. Takie są prognozy. Jak będzie w realu?
GUS podał wstępne szacunki produkcji upraw rolnych i ogrodniczych w 2020 roku. Jakie informacje możemy uzyskać analizując te dane?
ZBOŻA
27,9 mln ton zbóż i mieszanek paszowych - tyle, według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego, mają wynieść całościowe zbiory w tym roku w Polsce. Będzie to o 11% więcej niż w roku minionym. Rolnicy w Polsce, według GUS, zbiorą 18,7 mln ton ozimi, tj. o 1,4 mln t (o 8%) więcej od zbiorów z roku ubiegłego. Pozytywnie przedstawiają się także szacunki doptyczące jarych. Ich zbiór wstępnie wyszacowano na 9,2 mln t, tj. o 1,3 mln t (o 16%) więcej od zbiorów z roku ubiegłego.
Czytaj także: Żniwa 2020. Zbiór pszenicy. Z Bizona przesiadł się na nowego Claasa [VIDEO]
Powierzchnia uprawy zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi w 2020 r. jest o ok. 1% większa od ubiegłorocznej i wynosi około 7,2 mln ha, z tego:
- pszenicy około 2,5 mln ha,
- żyta około 1,0 mln ha,
- jęczmienia około 1,0 mln ha,
- owsa około 0,5 mln ha,
- pszenżyta około 1,3 mln ha,
- mieszanek zbożowych około 1,0 mln ha.
Wstępnie szacuje się, że plony zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wyniosą 38,6 dt/ha, tj. o 3,4 dt/ha (o 10%) więcej od plonów z roku ubiegłego.
Jak poradziły sobie oziminy? GUS szacuje, że średni plon wyniósł 42,3 dt/ha, tj. o 3,0 dt/ha (o 8%) więcej od plonów z roku ubiegłego. W przypadku zbóż jarych plony oceniono na 32,7 dt/ha, tj. o 4,0 dt/ha (o 14%) więcej od plonów ubiegłorocznych.
RZEPAK
Zbiory rzepaku i rzepiku mają także być większe w porównaniu z 2019 rokiem. Wzrost ma wynieść 12%, a łączna ilość około 2,6 mln ton tych płodów rolnych.
Rozpoczęte w drugiej dekadzie sierpnia 2019 roku siewy rzepaku ozimego zakończono w pierwszej dekadzie września. Niedobór wilgoci w glebie stwarzał niekorzystne warunki siewu, kiełkowania nasion i wschodów roślin. Ale za to dodatnia temperatura powietrza w listopadzie podtrzymywała wegetację i stwarzała dobre warunki dla wzrostu i rozwoju roślin. Rośliny przed wejściem w stan zimowego spoczynku były dobrze wyrośnięte, rozkrzewione i zahartowane.
Czytaj także: Rzepak - aktualne ceny w skupach
Zima nie spowodowała większych strat w zasiewach rzepaku. Łącznie na obszarze całego kraju zaorano jedynie ok. 0,6% powierzchni zasianej jesienią, jednak stan plantacji rzepaku ozimego który pozostawiono pod tegoroczne zbiory oceniano nieco gorzej niż przed rokiem. Wegetacja rzepaku wiosną przebiegała na ogół bez zakłóceń, ale ilość opadów w kwietniu na przeważającym obszarze kraju była niedostateczna. Występujące w maju i czerwcu opady deszczu poprawiły stan uwilgotnienia gleby i korzystnie wpłynęły na stan plantacji. Pomimo gorszej oceny stanu plantacji rzepaku po zimie niż w roku ubiegłym oraz wiosennego deficytu opadów, plony rzepaku mogą być wyższe od ubiegłorocznych.
- Szacuje się, że powierzchnia uprawy rzepaku i rzepiku w bieżącym roku zmniejszyła się w porównaniu do roku ubiegłego o około 0,2% i wynosi ponad 0,8 mln ha - czytamy na stronach GUS.