Zmiany w podatku rolnym - rolnik otrzyma nowe prawa?
Przypomnijmy, że podstawowa stawka podatku rolnego w 2023 r. wynosi 185,12 zł za 1 ha przeliczeniowy. To o 20 proc. więcej niż za 2022 rok, w którym ta stawka wynosiła 153,70 zł/ha.
Będą zmiany w podatku rolnym?
Wielkopolska Izba Rolnicza otrzymała do zaopiniowania poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym oraz ustawy o związkach zawodowych rolników indywidualnych.
- Projekt autorstwa Posła Jarosława Sachajko zakłada, że rolnik, płatnik podatku rolnego, będzie mógł dofinansować wybrany przez siebie związek zawodowy rolników kwotą w wysokości 1,5% swojego podatku - informuje Izba.
Jednocześnie WIR podkreśla, że projekt ustawy bez zmian pozostawia już funkcjonujący, 2-procentowy odpis z tego podatku na rzecz izb rolniczych. Ustawa ta zmniejszy zatem przychody samorządów pochodzące z podatku rolnego.
Projektodawcy piszą w uzasadnieniu ustawy, że brak wsparcia związków zawodowych rolników ze środków publicznych „to obecnie poważny problem dla rolniczych związków zawodowych, szczególnie, że próby oskładkowania członków poszczególnych związków bardzo często się nie udają".
Dlatego ustawa ma dać rolnikom możliwość odprowadzenia 1,5% swojego podatku rolnego na rzecz wybranego przez siebie związku zawodowego rolników. Jeśli ustawa wejdzie w życie, związki zawodowe rolników mogą zyskać poważne źródło finansowania ich działalności.
Stanowisko Związku Powiatów Polskich
Związek Powiatów Polskich jednoznacznie negatywnie zaopiował ten projekt ustawy i wniósł o jego odrzucenie przez Sejm.
- W pierwszej kolejności należy spojrzeć na potencjalne skutki finansowe wejścia w życie ustawy. Ostatnie lata to systematyczne obcinanie środków finansowych jednostkom samorządu terytorialnego, związane m.in. z wprowadzaniem rozwiązań tzw. Polskiego Ładu. Możliwość kolejnego, choćby fakultatywnego ze strony obywatela, uszczuplenia źródeł dochodów gmin, w szczególności gmin wiejskich, ale także miast (w tym miast na prawach powiatu) naturalnie musi budzić niepokój i sprzeciw każdego, kto orientuje się w jakiej sytuacji znajdują się finanse samorządów - podkreśla Związek Powiatów.
Jak wylicza Związek Powiatów, opierając się na wyliczeniach projektodawców, straty dla wszystkich gmin, które pobierają podatek, mogą wynieść w skali kraju około 25 milionów złotych rocznie.
- Ponadto, należy podkreślić, że już teraz z tytułu wpływów z podatku rolnego, gminy odprowadzają 2% tak uzyskanych środków izbom rolniczym, na obszarze działania których się znajdują i pobierany jest przedmiotowy podatek - to jest przekazują go jednostkom ustawowego samorządu rolniczego! - zaznaczył Związek Powiatów i dodał - To rolnikom powinno więc w pierwszej kolejności zależeć na finansowym
wsparciu swoich organizacji. Organizacje rolnicze powinny w takim razie same stworzyć odpowiedni
i efektywny system finansowania swojej działalności. System odpisów może końcowo w nieuzasadniony
sposób zastąpić de facto opłaty składek członków związków. Nie służy to w żaden sposób aktywizacji
społecznej ani rolników ani organizacji ich zrzeszających, a jest jedynie wygodną, żeby nie powiedzieć
wygodnicką, metodą przerzucenia kosztów. Ponadto, jak już wspomniano, realizację interesów rolników
sprawuje na bieżąco ustawowy samorząd rolniczy w postaci izb rolniczych i Krajowej Rady Izb Rolniczych, który jest już współfinansowany z podatku rolnego.
Współfinansowanie organizacji rolniczych jest więc - jak zauważa Związek - już ze strony gmin zagwarantowane. Dalej uzasadniają, że odjęcie kolejnych, choćby skromnych, środków z dochodów gmin spowoduje w dłuższej perspektywie kolejne ograniczenie ich funkcjonowania, w tym realizacji usług publicznych, ograniczenie planów inwestycyjnych lub modernizacyjnych, zablokowanie samodzielnego zwiększania wynagrodzeń pracowników i tym podobnych działań.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.